Prima pagină » Știri externe » ALEGERI SUA 2012. Cu cine ar vota Hugo Chavez

ALEGERI SUA 2012. Cu cine ar vota Hugo Chavez

ALEGERI SUA 2012. Cu cine ar vota Hugo Chavez
Președintele venezuelean Hugo Chavez a dat asigurări într-un interviu pentru un post privat de televiziune că, dacă ar fi cetățean american, ar vota pentru Barack Obama la următoarele alegeri prezidențiale americane din noiembrie, relatează AFP.

Președintele venezuelean Hugo Chavez a dat asigurări într-un interviu pentru un post privat de televiziune că, dacă ar fi cetățean american, ar vota pentru Barack Obama la următoarele alegeri prezidențiale americane din noiembrie, relatează AFP.

„Dacă aș fi american, aș vota pentru Obama”, declară șeful statului pentru postul de televiziune Televen, declarându-se convins că dacă președintele Statelor Unite Barack Obama ar fi originar dintr-un cartier popular din Caracas „ar vota pentru Chavez”. Președintele Venezuelei candidează pentru un nou mandat în alegerile prezidențiale de la 7 octombrie.

„Obama a declarat recent un lucru foarte just și rațional, și anume că Venezuela nu reprezintă nicio amenințare la adresa intereselor Statelor Unite”, a continuat Chavez, apreciind că omologul său american este un „tip de treabă”.

Declarându-se sigur de victoria sa și încrezător în cea a candidatului american democrat, Chavez a apreciat că, după alegerile prezidențiale din Venezuela și Statele Unite, „ar putea începe o nouă eră a relațiilor normale” între cele două țări.

Relațiile dintre cele două țări au fost marcate de suișuri și coborâșuri în timpul mandatului lui Barack Obama la Casa Albă, în urma unei perioade de tensiune extremă între Chavez, care denunță de la sosirea sa la putere în 1999 „politica imperialistă” americană, și fostul președinte republican George W. Bush.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prea mult STRES? De ce ai nevoie de o pauză chiar azi
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Soțul Annei a ieșit la lumină! A ținut pasul cu pretențiile Julietei de pe Transfăgărășan până i-a ieșit fum din portofel
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Cum au reușit 24 de iepuri să cucerească un întreg continent și să provoace dezastre. „Invazia începută în 1859 continuă și astăzi”
Mediafax
Pagube uriașe după un cutremur puternic în Granada, resimțit în mai multe regiuni din Spania
Click
Destinul trist al Andei Călugăreanu: respinsă de 9 ori la Teatru și părăsită de soț pentru o altă artistă. 34 de ani de la moartea ei
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
1917, complot la vârful politicii românești. Dezvăluirile ambasadorului Franței privind planul împotriva monarhiei