Prima pagină » Știri externe » Atac TERORIST în China. Zeci de musulmani au fost uciși după ce au atacat cu cuțite un post de poliție din Xinjiang

Atac TERORIST în China. Zeci de musulmani au fost uciși după ce au atacat cu cuțite un post de poliție din Xinjiang

Atac TERORIST în China. Zeci de musulmani au fost uciși după ce au atacat cu cuțite un post de poliție din Xinjiang
Un "atac terorist" a provocat zeci de morți și răniți la Xinjiang, regiune musulmană din nord-vestul Chinei, a anunțat marți agenția China Nouă, relatează AFP.

O bandă înarmată cu cuțite a atacat un post de poliție și clădiri oficiale din comitatul Shache, luni dimineața, a anunțat agenția de presă oficială chineză, citând poliția locală, și „zeci de uiguri (minoritate musulmană) și etnici han (etnie majoritară în China) au fost uciși sau răniți”.

„Polițiștii prezenți la fața locului au ucis zeci de membri ai bandei (de atacatori) … Potrivit primelor elemente ale anchetei este vorba despre un atac terorist premeditat”, a continuat agenția oficială.

China a cunoscut în ultimele luni o serie de atacuri sângeroase în locuri publice, în Xinjiang sau în alte părți, imputate de autorități islamiștilor uiguri.

Un atentat sinucigaș a fost comis în mai într-o piață din Urumqi, capitala Xinjiang, provocând 43 de morți, dintre care patru agresori, și circa 100 de răniți.

Ca reacție, Beijingul a anunțat o campanie vastă de luptă antiteroristă, care s-a tradus prin zeci de arestări, condamnări masive, expuneri publice ale „teroriștilor” și execuții în urma unor procese expeditive.

În același district în care a avut loc atacul de luni, situat la 200 de kilometri de orașul Kachgar, opt atacatori au fost uciși la sfârșitul lui decembrie de poliție în timpul unui atac asupra unui comisariat, comis de persoane înarmate cu cuțite și explozibil.

Xinjiang numără peste nouă milioane de uiguri, iar o aripă radicală a acestora s-ar afla la originea atentatelor sângeroase din ultimele luni, potrivit autorităților.

Dar grupările de apărare a drepturilor omului apreciază că politica represivă desfășurată de Beijing împotriva culturii și religiei uigurilor alimentează tensiunile și violențele din regiune.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
OFF The Record. Judecător Bogdan Mateescu: Jalonul PNRR privind pensiile magistraților putea fi reglat în 5 minute
Digi24
Un general rus i-a trimis soției poze cu urechi tăiate ale prizonierilor ucraineni: „Voi aduna o ghirlandă și ți-o voi face cadou”
Cancan.ro
Concurentul de la Desafio săltat de mascații de la DIICOT pentru posesie de droguri
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Reforma „uitată” pe care România e obligată să o facă. „E momentul să pună în ordine haosul intenționat întreținut de guvernanți”
Mediafax
Macron reacție dură către Meloni, după declarațiile despre incidentul de la Lyon
Click
De câtă carne ai nevoie pentru 100 de sarmale. Secretul gospodinelor pentru o mâncare delicioasă
Digi24
Explicație halucinantă a românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Cum și-a justificat gestul în fața polițiștilor
Cancan.ro
Temutul Ghenosu, reținut de DIICOT! Ce acuzații i se aduc interlopului 😲
Ce se întâmplă doctore
Oana Roman, nemachiată și fără filtre. Cum arată, în realitate, la aproape 50 de ani. „No filter. Doar creme bune și grijă pentru ten”
Ciao.ro
Vedetele din România au strălucit la Balul Mascat Bridgerton din București. Adelina Pestrițu și Nicole Cherry au atras toate privirile
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Singura situație în care Poliția nu îți poate face nimic dacă treci pe roșu la semafor
Descopera.ro
Cine a fost femeia care a gândit alături de Einstein?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Eucaliptul curcubeu: arborele cu scoarță multicoloră care pare pictat manual