Prima pagină » Știri externe » Atentatele din Sri Lanka, comise de șapte atacatori sinucigași. Autoritățile, avertizate încă din 4 aprilie în legătură cu posibile atacuri

Atentatele din Sri Lanka, comise de șapte atacatori sinucigași. Autoritățile, avertizate încă din 4 aprilie în legătură cu posibile atacuri

Atentatele din Sri Lanka, comise de șapte atacatori sinucigași. Autoritățile, avertizate încă din 4 aprilie în legătură cu posibile atacuri
Atentatele coordonate care au vizat hoteluri și biserici din Sri Lanka, soldate cu cel puțin 290 de decese, au fost comise de șapte atacatori sinucigași, a declarat un anchetator guvernamental, potrivit agenției de știri The Associated Press.

O analiză a cadavrelor suspecților indică în mod clar că aceștia erau atacatori sinucigași, a declarat Ariyananda Welianga, un anchetator guvernamental. Oficialul a precizat că majoritatea atentatelor cu bombă au fost comise de un singur atacator, doar la Hotelul Shangri-La din Colombo au fost doi teroriști.

Ruwan Wijewardena, ministrul Apărării din Sri Lanka, a catalogat incidentele ca fiind atacuri teroriste comise de extremiști religioși.

Poliția a comunicat că 24 de persoane au fost reținute în legătură cu atentatele, care încă nu au fost revendicate de nicio grupare. Autoritățile din Sri Lanka au fost avertizate pe 4 aprilie că ar putea avea loc incidente de natură teroristă pe teritoriul țării, a informat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Rajitha Senaratne, relatează site-ul cotidianului The Guardian.

„Pe 4 aprilie, cu 14 zile înainte ca aceste incidente să aibă loc, am fost informați”, a declarat acesta.

Anterior, premierul Ranil Wickremesinghe a afirmat că Poliția fusese avertizată cu cel puțin 10 zile înainte.

„La data de 9 aprilie, șeful serviciilor de informații a scris o scrisoare, iar în acea scrisoare erau trecute multe denumiri de grupări teroriste. Premierul nu a fost informat cu privire la existența acestei scrisori”, a adăugat Senaratne.

Autoritățile din Sri Lanka au anunțat că 290 de persoane au murit și cel puțin 500 au fost rănite în urma exploziilor care au vizat cinci hoteluri și trei biserici din orașele Colombo, Negombo și Batticaloa.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat cu plantele atunci când Pământul s-a încălzit în urmă cu 56 de milioane de ani?