Prima pagină » Știri externe » Austria a intrat pentru a treia oară în carantină națională

Austria a intrat pentru a treia oară în carantină națională

Austria a intrat pentru a treia oară în carantină națională
Austria a intrat pentru a treia oară în carantină națională. Sursa foto: Shutterstock

Austria a intrat sâmbătă din nou în carantină la nivel național, după ce de Crăciun restricțiile au fost relaxate, iar primele doze ale vaccinului produs de Pfizer și BioNTech împotriva noului tip de coronavirus au intrat în țară.

Autoritățile din această țară au anunțat că livrarea primelor 10.000 de doze ale vaccinului Pfizer-BioNTech s-a făcut din Belgia via Germania, informează Digi24.

La fel ca în majoritatea statelor membre ale Uniunii Europene, campania de vaccinare începe duminică în Austria, inițial pentru rezidenţii căminelor de bătrâni de peste 80 de ani.

Autoritățile din Austria se așteaptă la un al treilea val al pandemiei în 2021

Cancelarul Austriei, Sebastian Kurz, a declarat că se așteaptă ca un al treilea val al pandemiei de COVID-19 să lovească Europa la începutul anului viitor, înainte ca situația să fie îmbunătățită ca urmare a sporirii capacității de testare și a vaccinării.

„Mă aştept să putem reveni la normalitate în multe domenii în timpul verii. Cred că testările vor deveni un lucru normal în lunile ce vor urma, la fel ca spălatul pe dinţi”, a declarat Kurz pentru ORF.

Începând de sâmbătă, magazinele, cu excepția celor alimentare și a farmaciilor, vor fi închise până pe 17 ianuarie. De asemenea, saloanele de înfrumusețare și alte servicii de acest tip ar urma să fie închise, la fel ca și instituțiile de cultură și facilitățile pentru petrecerea timpului liber.

Cetățenii acestei țări își vor putea părăsi locuințele doar dacă vor avea motive întemeiate pentru a face acest lucru, potrivit noilor măsuri introduse la nivel național. Printre motivele considerate întemeiate de către autorități se numără și activitățile fizice sau plimbările.

Totodată, contactele cu membrii altor familii vor fi puternic restricționate în această țară.

Numeroase stațiuni austriece au fost redescshise, însă cu reguli foarte stricte, multe dintre ele fiind accesibile doar localnicilor.

Austria a înregistrat, de la începutul pandemiei, puțin peste 350.000 de cazuri de infectare cu SARS-CoV-2 și aproape 6.000 de decese, potrivit datelor Universității Johns Hopkins.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Pilot american de F-16, premiat pentru manevre excepționale împotriva rebelilor Houthi. Cum a supraviețuit unui baraj de ra
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un ritual funerar necunoscut, dezvăluit de o movilă veche de 4.000 de ani, i-a uimit pe arheologi