Prima pagină » Actualitate » Bilanțul victimelor în urma atacului cu rachete din gara Kramatorsk a crescut la 50 de morți, potrivit guvernatorului militar regional

Bilanțul victimelor în urma atacului cu rachete din gara Kramatorsk a crescut la 50 de morți, potrivit guvernatorului militar regional

Bilanțul victimelor în urma atacului cu rachete din gara Kramatorsk a crescut la 50 de morți, potrivit guvernatorului militar regional

Bilanțul morților în urma atacului cu rachete asupra unei gări din Kramatorsk, Ucraina, a crescut la 50 de persoane, a declarat Pavlo Kyrylenko, șeful administrației militare din regiunea Donețk, potrivit CNN.

Într-o actualizare pe Telegram, Kyrylenko a declarat că 50 de persoane au murit, dintre care cinci erau copii, adăugând că 12 dintre victime au murit după ce au fost duse la spital.

„Avem un număr atât de mare de victime la această oră, ca urmare a atacului forțelor de ocupație rusești Tochka-U [rachetă balistică] asupra gării din Kramatorsk”, a spus el. „În acest moment, 98 de persoane au fost duse la spitale. Ne așteptăm ca și alte victime să ceară ajutor medical în decurs de una sau două zile, astfel încât numărul victimelor va fi în continuă schimbare.”
Dintre cei 98 de răniți care au fost duși la unități medicale, 16 erau copii, 46 erau femei și 36 erau bărbați, a precizat Kyrylenko.

Într-o declarație anterioară pe Telegram, Kyrylenko spusese că stația a fost lovită de o rachetă Iskander. Această ultimă declarație actualizează faptul că a fost folosită o rachetă Tochka-U.

Imagine

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman