Prima pagină » Știri externe » BOMBA ATMOSFERICĂ. America, în fața unei amenințări fără precedent

BOMBA ATMOSFERICĂ. America, în fața unei amenințări fără precedent

Specialiștii: NU AM MAI VĂZUT AȘA CEVA!

Uraganul Sandy a făcut ravagii în zona Insulelor Caraibe, 21 de persoane decedând, informează Daily Mail. Mai mult, experții susțin că furtuna este, de fapt, un hibrid de viscol și uragan, și că ar putea provoca pagube de un miliard de dolari. Denumit „Frankestorm”, specialiștii au prognosticat că uraganul va ajunge și pe Coasta de Est a Statelor Unite, existând 90% șanse ca locuitorii să îndure vânturi puternice, ploaie torențiale, căderi de curent și inundații.

„Uraganul Sandy ar putea prezenta cel mai mare risc pentru oameni din tot ce am văzut în cei 26 de ani de lucru în departamentul meteo de la televiziune”, a declarat Chad Myers, specialist în meteorologie.

Potrivit meteorologilor, uraganul va ajunge în SUA chiar săptămâna viitoare, existând astfel posibilitatea ca Halloween-ul să fie distrus. În prezent, uraganul Sandy trece prin Insulele Caraibe, făcând dezastre în urma lui. În cel mai sumbru scenariu, experții de la Accuweather caracterizează această furtună drept o „bombă atmosferică”.

MEDIAFAX FOTO/ AFP

MEDIAFAX FOTO/ AFP

Uraganul Sandy a provocat 11 morți în Cuba, în provinciile Santiago și Guantanamo din estul insulei, potrivit AFP. Acesta a traversat joi insulele Bahamas după ce a lovit Cuba, Haiti, unde nouă persoane au murit, iar trei au dispărut și Jamaica, unde s-a înregistrat o victimă.

La Santiago de Cuba (sud-est), alte nouă persoane au murit, printre victime aflându-se și un nou-născut. Alte două persoane au murit la Guantanamo, în sud-estul Cubei, în urma prăbușirii unor copaci.

MEDIAFAX FOTO/ AFP

Rafalele de vânt care suflă cu o viteză de175 de kilometri pe oră au dezrădăcinat copaci, au doborât stâlpi de electricitate și de telefonie și au distrus acoperișurile a numeroase locuințe, potrivit informațiilor difuzate de către presa locală, ori de cei câțiva bloggeri care au reușit să transmită informații.

„Avem găuri în acoperișurile caselor și nu avem electricitate”, au spus victimele.

MEDIAFAX FOTO/ AFP

Recomandarea video

Mediafax
Surpare de carosabil în Capitală. Trafic restricționat pe un sens de mers
Digi24
„Administrația Trump practic imploră Iranul să vândă petrol”. Efectul paradoxal al războiului din Orientul Mijlociu
Cancan.ro
Zodia care primește o veste foarte proastă înainte de Paște, care îi poate schimba viața, spune maestrul Mihai Voropchievici
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Câți soldați sunt necesari pentru a invada o țară? Lecțiile războaielor recente
Click
Afacerea cu care a dat lovitura un tânăr de 16 ani, după ce a refuzat o ofertă de 300 de mii de dolari
Digi24
Opoziția din Ungaria preia conducerea chiar și în fiefurile partidului lui Viktor Orban (sondaje)
Cancan.ro
Detaliul care i-a șocat pe anchetatori în cazul fetițelor dispărute din Mureș. Ce au descoperit oamenii în zona unde au fost văzute ultima dată
Ce se întâmplă doctore
Secretul siluetei Corinei Caragea. Cum reușește să se mențină în formă fără diete drastice! Imagini incendiare cu vedeta tv
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Primăria Sector 4 va da 600 de lei pentru carburant sau reducere la transportul public. Cine poate beneficia de acești bani
Descopera.ro
Care este cel mai mare număr?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Originile lui Carol Davila și controversatele ipoteze din saloanele Bucureștiului