Prima pagină » Știri externe » Bulgaria va începe să afișeze prețurile și în leva și în EURO începând cu luna iulie

Bulgaria va începe să afișeze prețurile și în leva și în EURO începând cu luna iulie

Bulgaria va începe să afișeze prețurile și în leva și în EURO începând cu luna iulie

Începând din iulie, toți comercianții cu amănuntul din Bulgaria vor fi obligați să afișeze prețurile atât în ​​leva, cât și în euro. Această măsură a fost confirmată de ministrul adjunct al Economiei, Nikolay Pavlov, într-un interviu acordat Radiodifuziunii Naționale Bulgare.

Cerința de dublă afișare a prețurilor face parte din pregătirile mai ample pentru adoptarea planificată a monedei euro de către Bulgaria, data țintă oficială fiind stabilită pentru 1 ianuarie 2026. Autoritățile anticipează că o decizie favorabilă privind intrarea Bulgariei în zona euro va fi luată încă de la începutul lunii iunie.

Bulgaria ar urma să treacă la moneda euro la 1 ianuarie

Introducerea prețurilor afișate în ambele monede va coincide cu vârful sezonului turistic estival, impunând tuturor magazinelor și furnizorilor de servicii să eticheteze bunurile și serviciile în ambele monede. Pavlov a subliniat că conversia trebuie să se bazeze pe cursul de schimb fix de 1,95583 leva pentru un euro, arată Novinite.

Conform cerințelor, ambele monede trebuie prezentate clar și precis pe toate etichetele de preț, niciuna nefiind evidențiată vizual față de cealaltă. Ministerul Economiei și Industriei, care joacă un rol central în procesul de adoptare a monedei euro, este implicat activ, a mai spus oficialul. Pavlov a menționat că obligațiile legale pentru comercianți sunt prevăzute în Legea privind introducerea monedei euro.

CITEȘTE ȘI:

Litoralul Mării Negre, Bulgaria sau Grecia ? DESTINAȚII alese de români pentru 1 Mai. Consultant: „Tendințele, influențate de contextul calendaristic”

Bulgaria ia fața României în cursa INVESTIȚIILOR militare. Șeful Consiliului European anunță ce rol esențial va juca Sofia în apărarea Europei

Sursa foto: Shutterstock

Recomandarea video

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Explicații de la Guvern: de ce au crescut impozitele pe proprietate și mașini în 2026?