Prima pagină » Știri externe » Burkina Faso nu a primit cerere de răscumpărare pentru ostaticul român. Răpirea nu a fost revendicată

Burkina Faso nu a primit cerere de răscumpărare pentru ostaticul român. Răpirea nu a fost revendicată

Burkina Faso nu a primit cerere de răscumpărare pentru ostaticul român. Răpirea nu a fost revendicată
Burkina Faso nu a primit cerere de răscumpărare pentru ostaticul român. Răpirea nu a fost revendicată

„Am văzut, ca toată lumea, înregistrarea video difuzată în presă. Burkina Faso nu a primit nicio solicitare, nici vreo revendicare în cazul ostaticului român”, a declarat miercuri Alpha Barry pentru AFP, conform site-ului L’OrientLeJour.com.

„Nu avem solicitare de răscumpărare. Deocamdată, nu ne-a fost transmisă nicio solicitare”, a precizat Alpha Barry.

Românul Iulian G., răpit în aprilie 2015 în Burkina Faso, a apărut luni într-o nouă înregistrare video atribuită grupului islamist Al-Mourabitoune, afiliat organizației teroriste Al-Qaida în Magrebul Islamic. În înregistrare, ostaticul românul cere Guvernului de la București să depună eforturi pentru eliberarea sa. Imaginile au fost difuzate de Institutul american SITE, specializat în monitorizarea site-urilor islamiste. Ca reacție, Ministerul român al Afacerilor Externe a transmis că a luat notă de difuzarea la data de 31 octombrie 2016 a unui material video cu cetățeanul român. „În prezent se fac verificări privind autenticitatea înregistrării”, a precizat MAE.

Agent de securitate la o mină de cărbuni din Tambao, zonă situată în nordul statului Burkina Faso, la frontiera cu Niger și Mali, cetățeanul român a fost răpit pe 4 aprilie 2015 de indivizi înarmați. Un agent al Jandarmeriei din Burkina Faso și șoferul vehiculului în care se afla românul au fost răniți în atac. Mina de mangan, situată în provincia Oudalan, în apropierea frontierelor cu Mali și Niger, este exploatată de Pan African Minerals, o filială a Timiș Corporation. Imediat după incident, surse din cadrul serviciilor de securitate din Burkina Faso și Mali au declarat că ostaticul român a fost dus în statul vecin Mali. Unitatea antiterorism a Regimentului de securitate prezidențială din Burkina Faso a fost trimisă imediat în nordul Mali, unde sunt și alte forțe speciale africane, în cadrul Operațiunii Barkhane. Acțiuni de căutare s-au derulat în Burkina Faso, Mali și Niger, în cadrul Operațiunii antiteroriste Barkhane, lansată în iulie 2014, cu asistența Franței. La Operațiunea Barkhane participă forțe din Franța, Burkina Faso, Ciad, Mali, Mauritania și Niger.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Europa, abandonată în brațele lui Putin? Prognoza unui fost șef al spionajului românesc după ce SUA au întors spatele UE
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
România va avea primul centru de date din lume cu Inteligență Artificială Cuantică