Prima pagină » Știri externe » Cât a plătit guvernul ceh unor teroriști ca să elibereze două femei răpite în Pakistan

Cât a plătit guvernul ceh unor teroriști ca să elibereze două femei răpite în Pakistan

Cât a plătit guvernul ceh unor teroriști ca să elibereze două femei răpite în Pakistan

Negocierile cu răpitorii referitoare la răscumpărare au fost purtate de către Consiliul ceh pentru Securitatea Statului, potrivit revistei Respekt.

Studentele cehe Hana Humpalova și Antonie Chrastecka au fost răpite de către persoane înarmate în martie 2013, în provincia pakistaneză Balucistan (sud-vest), în apropiere de frontiera cu Afganistanul și Iranul.

Cele două tinere, în vârstă de 24 de ani la vremea respectivă, au pătruns în Pakistan din Iran, ca turiste.

Într-o înregistrare video publicată la scurt timp după ce au fost răpite, cele două femei au îndemnat la eliberarea specialistei pakistaneze în neurologie Aafia Siddiqui, încarcerată în 2010 în Statele Unite după ce a fost acuzată de legături teroriste.

Guvernul ceh a anunțat eliberarea femeilor și întoarcerea lor la Praga pe 28 martie 2015, după aproximativ doi ani de captivitate.

Un purtător de cuvânt al Guvernului, Martin Ayrer, citat de AFP, a declarat că premierul Bohuslav Sobotka „nu va comenta această informație”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe