Prima pagină » Știri externe » Centrul European de Prevenire şi Control al Bolilor și OMS avertizează: Vaccinarea, singură, nu e suficientă în faţa propagării rapide a variantei Omicron

Centrul European de Prevenire şi Control al Bolilor și OMS avertizează: Vaccinarea, singură, nu e suficientă în faţa propagării rapide a variantei Omicron

Centrul European de Prevenire şi Control al Bolilor și OMS avertizează: Vaccinarea, singură, nu e suficientă în faţa propagării rapide a variantei Omicron
A început maratonul de vaccinare din București. Evenimentul se desfășoară până luni | GALERIE FOTO

Centrul European de Prevenire şi Control al Bolilor (ECDC) a avertizat, miercuri, că o „acţiune puternică” este „urgentă” în faţa propagării rapide a variantei Omicron de coronavirus, deoarece ”vaccinarea, singură, nu va fi suficientă”, a avertizat miercuri, relatează Agerpres.

„În situaţia actuală, vaccinarea, singură, nu ne va permite să prevenim impactul variantei Omicron, deoarece nu avem timp să umplem golurile încă existente în ceea ce priveşte vaccinarea”, a declarat directoarea ECDC, Andrea Ammon, într-o alocuţiune video.

Centrul European de Prevenire şi Control al Bolilor a crescut, de asemenea, nivelul până la „foarte ridicat” în ceea ce priveşte evaluarea riscurilor pe care le reprezintă noua variantă de coronavirus pentru sănătatea publica, recomandând o serie de măsuri, inclusiv revenirea la telemuncă şi prudenţă sporită în timpul sărbătorilor de iarnă şi a călătoriilor de la sfârşitul anului.

Potrivit ECDC, este „foarte probabil” ca noua variantă să conducă la spitalizări şi decese în plus faţă de previziunile precedente centrate pe varianta Delta, dominantă până acum.

Pentru a menţine presiunea asupra sistemului de sănătate la un nivel „gestionabil”, ECDC a cerut din nou o „reintroducere rapidă şi consolidare” a aşa-numitelor măsuri „non-farmaceutice” împotriva COVID-19, un termen care acopera restricţiile în general.

„Este nevoie urgentă să se ia măsuri ferme pentru a reduce transmiterea, pentru a uşura povara grea asupra sistemelor sanitare şi pentru a-i proteja pe cei mai vulnerabili în următoarele luni”, a adăugat agenţia.

Pentru ECDC, folosirea măştilor, telemunca, evitarea supraaglomerării în locurile şi transportul public, izolarea în locuinţă în cazul îmbolnăvirii, aerisirea interioarelor şi menţinerea unui nivel ridicat de igienă „rămân o prioritate”.

Avertismentul OMS: Vaccinurile, de unele singure, nu vor scoate nicio ţară din această criză

Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a avertizat că „vaccinurile, de unele singure, nu vor scoate nicio ţară din această criză” şi a cerut statelor să folosească toate instrumentele disponibile pentru a lupta împotriva pandemiei de COVID. Totodată a precizat că dacă se va pune capăt inechităţii vaccinurilor, se va putea pune capăt pandemiei.

„Trebuie să fiu foarte clar: vaccinurile, de unele singure, nu vor scoate nicio ţară din această criză. (…) Nu este vorba de vaccinuri în loc de măşti, de distanţare, de ventilaţie sau de igiena mâinilor. Faceţi-le pe toate. Faceţi-o în mod consecvent. Faceţi-o bine!”a declarat, marţi, directorul general al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), Tedros Adhanom Ghebreyesus, potrivit Euronews.

El a atras atenţia încă o dată asupra inechităţii vaccinurilor, în timp ce multe ţări occidentale se grăbesc să lanseze campanii de vaccinare pentru rapel, multe naţiuni mai sărace încă nu au administrat primele doze.

“Permiteţi-mi să fiu foarte clar: OMS nu este împotriva dozelor de rapel. Suntem împotriva inechităţii vaccinurilor. (…) Este o chestiune de prioritizare. Oferirea dozelor de rapel grupurilor cu risc scăzut de boală severă sau de deces pune pur şi simplu în pericol vieţile celor cu risc ridicat care încă aşteaptă primele doze”, a declarat Dr. Tedros.

Potrivit şefului OMS, 41 de ţări nu au reuşit încă să vaccineze 10% din populaţie, iar 98 de ţări nu au atins pragul de 40%.

“Dacă punem capăt inechităţii, punem capăt pandemiei. Dacă permitem ca inechitatea să continue, permitem ca pandemia să meargă înainte”, a insistat el.

OMS a atras atenţia, marţi, că nici o altă variantă a noului coronavirus nu s-a răspândit atât de rapid ca varianta Omicron, estimând că toate ţările sunt deja atinse,

„În prezent, 77 de ţări au raportat cazuri de Omicron, dar realitatea este că Omicron se află probabil în majoritatea ţărilor, chiar dacă nu a fost încă detectat. Omicron se răspândeşte într-un ritm pe care nu l-am mai văzut la nicio altă variantă a SARS-CoV-2”, a declarat şeful OMS.

Potrivit acestuia, OMS este îngrijorată de faptul că unii consideră că Omicron este mai benignă decât alte tulpini.

“Chiar dacă Omicron provoacă simptome mai puţin severe, numărul de cazuri ar putea copleşi din nou sistemele de sănătate nepregătite”, a mai spus el.

Potrivit lui Abdi Mahamud, manager de incidente la OMS, răspândirea variantei este de aşa natură încât ar putea deveni majoritară în unele ţări europene până la jumătatea lunii decembrie, când acestea încă se confruntă cu impactul celui de-al cincilea val de infecţie provocat de varianta Delta.


Vă recomandăm și:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Trump este singurul care îl poate obliga pe Putin să facă pace, transmite șeful NATO