Prima pagină » Știri externe » Cofondatorul Twitter Jack Dorsey postează mesaje și înregistrări video din orașul american zguduit de revolte violente

Cofondatorul Twitter Jack Dorsey postează mesaje și înregistrări video din orașul american zguduit de revolte violente

Cofondatorul Twitter Jack Dorsey postează mesaje și înregistrări video din orașul american zguduit de revolte violente
Cofondatorul Twitter Jack Dorsey, originar din St. Louis, în Missouri (centru), se află la Ferguson, de unde a postat mesaje pe site-ul de microblogging și înregistrări video de la manifestații provocate de uciderea unui tânăr de culoare de către un polițist, în urmă cu o săptămână, relatează AFP.

„Fă ce trebuie și întoarce-te acasă”, a scris el sâmbătă seara târziu pe contul @jack, citând o aleasă locală – cu care a difuzat o înregistrare video -, chiar înainte de instituirea, la miezul nopții de sâmbătă spre duminică, a unor interdicții de circulație pe timpul nopții în cartierul în care a fost ucis, pe 9 august, Michael Brown, în vârstă de 18 ani.

„Este bine acasă. Voi rămâne cu toată lumea la Ferguson, tot weekendul #HandsUpDontShoot”, a scris miliardarul vineri seara, după care a publicat câteva zeci de mesaje și de înregistrări video cu manifestanți din acest orășel, o suburbie a orașului St Louis.

Hashtagul – „Mâinile în aer, nu trage” – este un slogan de referință al manifestanților, care evocă circumstanțele controversate ale morții lui Brown. Potrivit unui martor, tânărul avea mâinile ridicate în aer atunci când polițistul a tras în el.

„Suntem aici. Toată familia mea! Și @2000F”, a mai scris cofondatorul Twitter, citând contul prietenului său Jim McKelvey, originar tot din St. Louis, împreună cu care a fondat în 2010 Square, altă companie din Silicon Valley, specializată în plăți mobile.

În clipurile video pe care le-a difuzat prin serviciul online Vine, proprietatea Twitter, apar manifestanți pașnici care cântă sau agită pancarte.

El a promis să revină duminică pentru a participa la marele miting organizat în memoria tânărului de culoare, prevăzut la ora locală 15.00 (23.00, ora României).

O persoană a fost grav rănită, iar alte șapte au fost arestate, duminică dimineața, după ce aproximativ 200 de manifestanți au încălcat interdicția de circulație pe timpul nopții instituită în cartierul din Ferguson în care a fost omorât Brown, un cartier zguduit de revolte urbane de o săptămână.

Recomandarea video

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani