Prima pagină » Știri externe » Coreea de Nord a testat două noi rachete balistice

Coreea de Nord a testat două noi rachete balistice

Coreea de Nord a testat două noi rachete balistice
Coreea de Nord a testat două noi rachete balistice

Coreea de Nord a lansat luni două rachete balistice cu rază scurtă de acțiune de pe un aeroport de lângă capitala Phenian, a raportat Armata sud-coreeană.

Acesta este cel de-al patrulea test balistic de la începutul anului, după cum informează Reuters.

De asemenea, Japonia a raportat și ea testul Phenianului, secretarul-șef al Cabinetului premierului, Hirokazu Matsuno, condamnând acest gest și descriindu-l ca fiind o amenințare la adresa păcii și securității în regiune.

În mai puțin de două săptămâni, Coreea de Nord a efectuat alte trei astfel de teste.

Lansarea de luni pare să implice două rachete balistice cu rază scurtă de acțiune lansate de la est de aerodromul Sunan din Phenian, potrivit Statului Major al Armatei sud-coreene.

Rachetele lansate luni au parcurs aproximativ 380 de kilometri și au ajuns la o altitudine maximă de 42 de kilometri, potrivit aceleiași surse.

Ministrul japonez al Apărării, Nobuo Kishi, a declarat că rachetele par să fi aterizat în ocean, lângă coasta de est a Coreei de Nord.

„Este de la sine înțeles că scopul lansărilor frecvente de rachete ale Coreei de Nord este acela de îmbunătățire a tehnologiei. Lansarea repetată de rachete balistice de către Coreea de Nord reprezintă o problemă gravă pentru comunitatea internațională, inclusiv pentru Japonia”, a spus ministrul.

Acesta a mai menționat că testele reprezintă o încălcare a rezoluțiilor Consiliului de Securitate al ONU, care interzice Coreei de Nord orice dezvoltare a acestor tehnologii.

Coreea de Nord riscă noi sancțiuni

Coreea de Nord nu și-a mai testat rachetele balistice intercontinentale cu rază lungă de acțiune sau armele nucleare din 2017, dar după ce discuțiile privind denuclearizarea au stagnat în 2019, Phenianul a început să dezvolte și să testeze o serie de noi modele de rachete balistice cu rază scurtă de acțiune.

Ultimele teste au atras atât condamnări, cât și un apel la dialog din partea Administrației Joe Biden, care a și impus noi sancțiuni la adresa Phenianului. De altfel, Statele Unite amenință acum cu impunerea de noi sancțiuni împotriva regimului comunist din Coreea de Nord.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un „moment de cotitură” e iminent în războiul cu Rusia, spune un comandant ucrainean
Digi24
Decizie istorică la Washington! Țara din Europa care va produce rachete Patriot pe teritoriul ei
Cancan.ro
Ajunsă în România, Maria dă de pământ cu Tamaș. A spus adevărul: ce i-a făcut Gabi la Survivor + ce s-a întâmplat în ultima noapte
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
De ce vara este momentul perfect pentru un „nou început”. Explicația psihologilor
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
Elevă de clasa a V-a, discurs în lacrimi despre presiunea din școală, în timp ce ministrul Educației stătea pe telefon
Cancan.ro
Nuțu Cămătaru a vorbit despre problemele lui Mario Iorgulescu și conflictul pe care l-a avut cu finul său: I-a dat un pumn și a...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Greutatea în plus ți-ar putea îmbătrâni creierul mai rapid, avertizează un studiu