Prima pagină » Știri externe » CORONAVIRUS. Australia va folosi o aplicație pentru mobil pentru controlarea COVID-19

CORONAVIRUS. Australia va folosi o aplicație pentru mobil pentru controlarea COVID-19

CORONAVIRUS. Australia va folosi o aplicație pentru mobil pentru controlarea COVID-19

Premierul Australiei, Scott Morrison, le-a recomandat sâmbătă cetățenilor să descarce o aplicație pentru telefoanele mobile care ar putea ajuta autoritățile să detecteze potențiale noi focare de infecție în țară.

Aplicația ar urma să se folosească de sistemul de localizare al telefonului mobil, motiv pentru care a fost deja criticată de o parte a societății civile, care se teme că ar putea fi folosită de fapt pentru supravegherea cetățenilor, potrivit site-ului agenției de presă Reuters.

„Facem apel la cooperarea și sprijinul australienilor, ca aceștia să descarce aplicația pentru a-i ajuta pe angajații din sistemul sanitar, pentru a proteja comunitatea și pentru a ajuta ca economia noastră să repornească”, a scris Morrison pe Twitter.

Atât premierul, cât și alți oficiali australieni, au ținut să liniștească populația și au dat asigurări că aplicația, care ar urma să fie lansată în aproximativ două săptămâni, nu va fi folosită de către autorități pentru supravegherea cetățenilor, ci doar pentru identificarea unor posibile focare de infecție.

Morrison a anunțat, tot pe Twitter, că instalarea noii aplicații este recomandată, dar nu obligatorie.

„Aplicația la care lucrăm pentru a-i ajuta pe angajații din sistemul sanitar să îi identifice pe cei care au intrat în contact cu persoane cu coronavirus nu va fi obligatorie”, a scris premierul.

Australia reușește momentan să țină pandemia sub control

Potrivit oficialilor, aplicația ar urma să le ofere autorităților locale și centrale informații prețioase despre situația din țară și le-ar permite acestora să ia măsuri de distanțare socială mai eficiente, în încercarea de a opri răspândirea virusului.

Australia a anunțat sâmbătă încă trei decese provocate de COVID-19, astfel că numărul total al morților provocate de noul coronavirus se ridică acum la 68.

Atât Australia, cât și Noua Zeelandă, au reușit să țină momentan boala sub control, după ce au impus restricții dure încă de la apariția primelor cazuri la nivel local.

Rata zilnică de creștere a numărului de noi infecții a rămas scăzută în ultima lună în ambele state. Australia a înregistrat sâmbătă 36 de noi cazuri de infectare, totalul ridicându-se, astfel, la 6.533, potrivit datelor publicate de Ministerul australian al Sănătății.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
90% dintre pierderile de vedere pot fi prevenite. Ce depinde de noi și ce ține de vârstă?