Prima pagină » Știri externe » COVID-19. Cum răspunde laboratorul din Wuhan la acuzațiile SUA privind originea noului coronavirus

COVID-19. Cum răspunde laboratorul din Wuhan la acuzațiile SUA privind originea noului coronavirus

COVID-19. Cum răspunde laboratorul din Wuhan la acuzațiile SUA privind originea noului coronavirus

Directorul Institutului de Virologie din Wuhan, un centru de cercetare suspectat că ar fi sursa noului coronavirus, a negat orice responsabilitate privind pandemia, după ce preşedintele SUA, Donald Trump, a ameninţat că vor exista „consecinţe” în cazul în care China a avut acţiuni deliberate.

„Este imposibil ca acest virus să provină de la noi”, a afirmat Yuan Zhiming, directorul Institutului de Virologie din Wuhan, citat de postul CGTN şi de cotidianul Le Figaro, relatează MEDIAFAX.

Majoritatea oamenilor de ştiinţă cred că noul coronavirus (SARS-CoV-2) probabil s-a transmis de la un animal la om. Dar prezenţa la doar câţiva kilometri de epicentrul apariţiei pandemiei a Institutului de Virologie din Wuhan alimentează speculaţiile privind răspândirea virusului din acest laborator sensibil.

„Noi ştim clar ce tipuri de cercetări sunt efectuate în institut şi cum sunt gestionate virusurile şi mostrele”, a precizat Yuan Zhiming. În Institutul de Virologie din Wuhan există un laborator de înaltă securitate (nivelul P4).

În contextul simplei localizări a Institutului, „oamenii nu pot fi opriţi să facă speculaţii”, a subliniat Zhiming, acuzând presa internaţională că „încearcă să inducă oamenii în eroare în mod deliberat” prin difuzarea de informaţii „bazate în totalitate pe speculaţii, nu pe dovezi”.

Conform cotidianului american The Washington Post, după mai multe vizite în Institutul de Virologie din Wuhan, Ambasada SUA din Beijing a alertat în 2018 autorităţile americane privind măsurile de securitate aparent insuficiente.

Preşedintele SUA, Donald Trump, a avertizat că vor exista „consecinţe” pentru Administraţia din China dacă se va dovedi că este „responsabilă în mod conştient” de răspândirea coronavirusului.

„Ar fi putut fi oprită în China înainte de a începe, dar nu s-a întâmplat aşa. Iar acum întreaga lume suferă din această cauză. Dacă sunt responsabili în mod conştient, atunci da, vor fi consecinţe”, a afirmat liderul de la Casa Albă.coro

Săptămâna aceasta, mai multe fotografii îngrijorătoare din laboratorele din Wuhan au ajuns în mediul online. În imagini este vizibil sigiliul spart de pe uşa unuia dintre frigiderele cu 1.500 de tulpini ale coronavirusului. Imaginile au fost postate iniţial pe Twitter în luna martie, înainte de a fi şterse.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani