Prima pagină » Știri externe » Creatorul capsulelor spațiale rusești Soyuz a murit la vârsta de 86 de ani

Creatorul capsulelor spațiale rusești Soyuz a murit la vârsta de 86 de ani

Creatorul capsulelor spațiale rusești Soyuz a murit la vârsta de 86 de ani
Aleksandr Soldatenkov, un renumit creator de vehicule spațiale rusești, inclusiv al capsulelor Soyuz-2, a murit la vârsta de 86 de ani, a anunțat marți Centrul spațial de producție și cercetare Progress (TSKB), citat de AFP.

Aleksandr Soldatenkov, un renumit creator de vehicule spațiale rusești, inclusiv al capsulelor Soyuz-2, a murit la vârsta de 86 de ani, a anunțat marți Centrul spațial de producție și cercetare Progress (TSKB), citat de AFP.

Născut în 1927, Aleksandr Soldatenkov a început să lucreze în industria spațială în 1951 și a coordonat pregătirile pentru zborul astronautului Iuri Gagarin, primul om care a ajuns în spațiu, în 1961.

Soldatenkov a devenit apoi creatorul legendarei R-7, prima rachetă care a plasat un satelit pe orbita Terrei, și al capsulelor Soyuz-2.

Soyuz, un lansator rusesc a cărui concepție datează din anii 1960, este cel mai utilizat vehicul spațial din lume, având la activ peste 1.700 de lansări.

Grație capsulelor sale Soyuz, Rusia este în prezent singura țară capabilă să trimită astronauți pe Stația Spațială Internațională (ISS), după retragerea din circulație a navetelor spațiale americane în vara anului 2011, în așteptarea unei noi generații de lansatoare spațiale americane.

Cu peste 50 de lucrări de cercetare și de invenții, Aleksandr Soldatenkov a primit numeroase distincții, printre care medalia de Erou al muncii (1987), care îi recompensa pe cei mai buni muncitori din era Uniunii Sovietice, dar și ordinul Lenin, în același an.

Aleksandr Soldatenkov a devenit, totodată, cetățean de onoare al Baikonur, un oraș din stepele Kazahstanului, unde Rusia exploatează un cosmodrom pe care îl folosește pentru lansările de rachete spațiale.

Aleksandr Soldatenkov a lăsat „o urmă strălucitoare” în istoria cuceririi spațiale a Rusiei, a afirmat într-o scrisoare de condoleanțe guvernatorul regiunii Samara, unde se află sediul general al TSKB.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Surpare de carosabil în Capitală. Trafic restricționat pe un sens de mers
Digi24
Zelenski îi propune lui Putin un armistițiu energetic, în contextul crizei din Orientul Mijlociu: „Suntem pregătiți”
Cancan.ro
Detaliul care i-a șocat pe anchetatori în cazul fetițelor dispărute din Mureș. Ce au descoperit oamenii în zona unde au fost văzute ultima dată
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Câți soldați sunt necesari pentru a invada o țară? Lecțiile războaielor recente
Click
Afacerea cu care a dat lovitura un tânăr de 16 ani, după ce a refuzat o ofertă de 300 de mii de dolari
Digi24
Opoziția din Ungaria preia conducerea chiar și în fiefurile partidului lui Viktor Orban (sondaje)
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Secretul siluetei Corinei Caragea. Cum reușește să se mențină în formă fără diete drastice! Imagini incendiare cu vedeta tv
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Primăria Sector 4 va da 600 de lei pentru carburant sau reducere la transportul public. Cine poate beneficia de acești bani
Descopera.ro
Care este cel mai mare număr?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Pat tapițat – alege confortul în dormitor (P)