Prima pagină » Știri externe » Cum a reușit un tânăr depresiv, mare amator de Counter Strike, să îndolieze Germania. ”Din cauza voastră sunt hărțuit”

Cum a reușit un tânăr depresiv, mare amator de Counter Strike, să îndolieze Germania. ”Din cauza voastră sunt hărțuit”

Cum a reușit un tânăr depresiv, mare amator de Counter Strike, să îndolieze Germania. ''Din cauza voastră sunt hărțuit''
Detalii în articol

Tînărul de 18 ani nu avea nicio legătură cu cercurile islamiste, dar era fascinat de masacrele comise în urmă cu cinci ani, în Norvegia, de Anders Breivik.

David Ali Sonboly și-a plănuit atacul timp de un an. „Era un mare amator de jocuri violente pe internet, juca foarte mult Counter-Strike. Este un joc preferat de criminalii pe care i-am anchetat în trecut”, a declarat Robert Heimberger, șeful echipei de investigații.

Criminalul era descris ca un adolescent liniștit, politicos, dar singuratic. Vecinii săi sunt, încă, în stare de șoc, scrie tvr. „Suntem șocați. Nu este numai o întâmplare tragică, a fost foarte multă violență, au murit oameni nevinovați”, a declarat unul dintre aceștia.

Într-o înregistrare video făcută chiar de el, Sonboly afirmă: „Turcilor, din cauza voastră sunt hărțuit de șapte ani!”.

El a folosit un pistol Glock 17, cumpărat ilegal de pe internet, deși legislația germană în privința armelor de foc este foarte dură. „Am descoperit o discuție amplă pe Darknet și am înțeles că a cumpărat arma de acolo. Investigația este, însă, la început”, a mai spus Heimberger.

Procuratura bavareză afirmă că atacatorul și-a atras victimele printr-un anunț postat pe rețeaua de socializare Facebook. El ar fi piratat și folosit contul unei fete unde a anunțat că în restaurantul fast food devenit scena tragediei vor fi reduceri semnificative la diverse produse.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Dmitri Medvedev amenință Finlanda: „Se află acum pe lista țintelor nucleare ale Rusiei. Bucură-te, ai atins apogeul securității!”
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Șeful celei mai mari bănci din Rusia îi cere public lui Putin să pună capăt războiului: „Toți așteaptă încetarea luptelor”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Toți au crezut că i-a furat soția lui Bordea. Acum, Spike rupe tăcerea. Adevărul despre relația cu Livia: „Ți-ai făcut o carieră pe numele ei”
Digi24
35.000 de componente străine în dronele și rachetele cu care Rusia a atacat într-o singură zi
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Gina Pistol, apariție spectaculoasă în costum de baie. Imaginea care a atras toate privirile fanilor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Au „confundat” un Ferrari cu un tobogan. Imaginile au făcut înconjurul internetului
Descopera.ro
În care religie NU ai voie să bei cafea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Pentru prima dată, oamenii de știință ar fi creat o celulă sintetică de la zero