Prima pagină » Știri externe » Danemarca vrea confiscarea bunurilor extracomunitarilor: trebuie să contribuie și ei la buget

Danemarca vrea confiscarea bunurilor extracomunitarilor: trebuie să contribuie și ei la buget

Danemarca vrea confiscarea bunurilor extracomunitarilor: trebuie să contribuie și ei la buget
Danemarca vrea confiscarea bunurilor extracomunitarilor: trebuie să contribuie și ei la buget

Danemarca încearcă de câteva luni să descurajeze venirea refugiaților. După înăsprirea controalelor la frontiere, politicienii danezi pledează acum pentru confiscarea bunurilor de valoare cu care vin imigranții extracomunitari, scrie cotidianul Le Figaro.

Un proiect de lege care prevede confiscarea bijuteriilor sau sumelor în numerar de peste 3.000 de coroane daneze (circa 400 de euro) găsite asupra extracomunitarilor va fi dezbătut în ianuarie în Parlamentul de la Copenhaga, având șanse mari să fie aprobat, dată fiind majoritatea de dreapta. Proiectul de lege nu prevede confiscarea telefoanelor mobile.

Controversata inițiativă a stârnit deja reacții ostile, fiind comparată cu măsuri luate în perioada nazistă împotriva evreilor și romilor. „Proiectul de lege inițiat de Guvernul danez este comparabil cu acțiunile naziste de persecutare a minorităților”, a argumentat Bent Melchio, fostul mare rabin al Danemarcei.

Însă Guvernul de la Copenhaga a respins criticile, catalogându-le drept „nejustificate”. „Este inacceptabil ca cetățenii danezi să ofere susținere financiară pentru refugiați care au asupra lor bunuri de valoare”, a declarat Naser Khader, un oficial din cadrul Partidului Popular danez (extremă-dreapta). Opinia este împărtășită de ministrul Integrării, Inger Stojberg.

„Este normal ca oamenii care vin la noi să își plătească singuri cheltuielile dacă au posibilitatea”, a transmis Partidul Popular (extremă-dreapta).

Inițiativa legislativă are șanse mari să fie aprobată de Parlamentul de la Copenhaga, în care majoritatea este deținută de formațiunea liberală Venstre (aflată la guvernare) și de Partidul Popular (naționalist).

Danemarca are o politică foarte restrictivă în materie de imigrație. În perioada ianuarie – octombrie 2015, în Danemarca au ajuns 13.000 de solicitanți de azil.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bolojan, TRANȘANT după decizia CCR privind Legea ANI: Nu putem schimba principiile în funcție de persoană
Digi24
Cazul avionului chinez interceptat de avioane maghiare de luptă la granița cu România. Ancheta a dezvăluit cauza incidentului
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
Și-a făcut SINGUR „legea” pe stradă! Un clujean și-a construit un LIMITATOR de viteză. Autoritățile l-au demolat, poliția îl caută
Click
Coreeanul care și-a lăsat țara natală pentru România. Ce afacere inedită a pus pe picioare în Prahova
Digi24
Cum au pierdut doi români veniți din Marea Britanie o mică avere pe aeroportul Otopeni. De ce le-au fost confiscați banii
Cancan.ro
Am făcut calculul. Ce pensie vei primi, în România, dacă ai muncit 35 de ani, cu un salariu de 4.000-5000 lei
Ce se întâmplă doctore
Ce i-a provocat infarctul fatal nepotului lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani! Mircea Totolici a murit în somn
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Oamenii antici ar fi dezvoltat un truc remarcabil pentru a supraviețui în ultima eră glaciară