Prima pagină » Știri externe » David Cameron amenință cu BLOCAREA BUGETULUI UE

David Cameron amenință cu BLOCAREA BUGETULUI UE

David Cameron amenință cu BLOCAREA BUGETULUI UE
Este pentru prima dată când Marea Britanie...

Premierul britanic David Cameron a amenințat că își va exercita dreptul de veto în cazul bugetului Uniunii Europene, declarând pentru Sunday Telegraph că nu va tolera tentativele „scandaloase” de mărire a acestuia, relatează AFP.

Într-un interviu apărut cu câteva ore înainte de deschiderea, duminică, a conferinței anuale a partidului său conservator la Birmingham (centrul Angliei), Cameron a declarat că va bloca bugetul dacă acesta nu va corespunde interesului britanicilor.

El a calificat drept „scandaloase” tentativele de creștere a bugetului total al UE la viitoarele negocieri pentru perioada 2014-2020.

„În ceea ce privește acordul-cadru financiar multianual, nu este acceptabil să se preleveze cantități mari de bani de la contribuabilii țărilor europene pentru a se alimenta un buget central în creștere”, a declarat premierul britanic, care se confruntă cu sondaje nefavorabile, care pun în avantaj opoziția laburistă.

„De aceea vom lupta foarte dur împotriva acestei (măsuri), la fel cum ne vom lupta foarte dur și nu vom încrucișa brațele, deloc, în privința rabatului britanic”, a adăugat el.

„Ar fi scandalos să vedem creșteri importante ale bugetului european în timp ce noi ne confruntăm cu tăieri în bugetul național”, a insistat el.

Potrivit lui, Partidul Liberal-Democrat, partener minoritar al coaliției de guvernământ, este de acord cu această linie politică.

David Cameron sugerează, de asemenea, stabilirea a două bugete separate, unul pentru cele 17 state membre euro și unul pentru celelalte zece țări, printre care se numără și Marea Britanie.

Duminică, un sondaj al institutului YouGov indică o diferență de 14 puncte procentuale între Partidul Conservator și laburiști. Potrivit acestui sondaj publicat de Sunday Times, Partidul Laburist obține 45 la sută opinii favorabile, față de 31 la sută conservatorii și 8 la sută Partidul Liberal-Democrat.

Potrivit unui sondaj al Opinium Research apărut în aceeași zi în publicația The Observer, decalajul între cele două partide este de 11 puncte, cu 30 la sută pentru Partidul Conservator și 41 la sută pentru laburiști.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Directorul general de la JPMorgan avertizează că slăbiciunea Europei ar putea afecta economia americană
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Fosilele de Anaconda arată de ce sunt acești șerpi atât de mari