Prima pagină » Știri externe » Decizia radicală a lui Kim Jong-un: A ordonat „eliminarea” pisicilor și a porumbeilor pentru că ar răspândi COVID-19

Decizia radicală a lui Kim Jong-un: A ordonat „eliminarea” pisicilor și a porumbeilor pentru că ar răspândi COVID-19

Decizia radicală a lui Kim Jong-un: A ordonat „eliminarea” pisicilor și a porumbeilor pentru că ar răspândi COVID-19
Oamenii care încalcă ordinul dat de Kim Jong-un riscă pedepse aspre / Sursă FOTO: Profimedia Images

Liderul Coreei de Nord, Kim Jong-un, a ordonat ca pisicii și porumbeii să fie „eliminați” deoarece ar răspândi virusul SARS-CoV-2 din China în țara pe care o conduce.

În regiunile situate în apropierea frontieri cu China, autoritățile trebuie să împuște toate păsările care apar în zonă și trebuie să adune toate pisicile. Persoanele care refuză își predea animalul de companie riscă sancțiuni grave, relatează DailyNK.

Ordinul controversat al lui Kim Jong-un

O familie care locuiește în Hyesan, Provincia Yanggang, a fost recent plasată într-o unitate de izolare deoarece avea o pisică în secret, pe care nu o predaseră autorităților.

„Familia a primit o pedeapsă de 20 de zile de izolare pentru că a crescut în mod ilegal o pisică după ce a fost emis ordinul”, a declarat o sursă citată de DailyNK.

Nord-coreenii puși în izolare au declarat autorităților că pisica lor a murit atunci când au primit un control la domiciliul lor.

O întreagă familie, „pedepsită” pentru că deținea o pisică

Însă, pe 22 mai, pisica lor a fost zărită în apropierea unui gard de frontieră din zonă. Autoritățile de frontieră au încercat să prindă animalul, dar nu au reușit. Ulterior, pisica a fost zărită în timp ce se îndrepta spre un district rezidențial. În cele de urmă, după două zile de investigație, proprietarii acesteia au fost identificați.

„Pisica le-a fost luată iar membrii familiei au fost condamnați la 20 de zile de izolare. Au fost duși într-o unitate și nu au voie să stea în propria lor casă”, a adăugat sursa.

Acesta a dezvăluit că mulți oameni s-au mirat de eforturile depuse de autorități pentru prinderea pisicii și consideră că pisica n-ar fi pututa traversa râul la plecarea din Coreea de Nord și întoarcerea din China.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marcel Ciolacu despre participarea lui Nicușor Dan la Consiliul de Pace: „Aș fi decis din prima zi că trebuie să mergem în Statele Unite, să stăm la aceeași masă cu Trump”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Moarte violentă pentru Gheorghe Chindriș. Cum a fost ucis fostul director la Cupru Min
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
Florin Barbu: „Ministerul Agriculturii a fost singurul minister care în anul 2025 a avut o economie de 14% la fondul de salarii.”
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
O nouă rundă de negocieri de pace privind Ucraina