Prima pagină » Știri externe » Dezastru în Siberia, după ce 120.000 de hectare de vegetație au fost cotropite de incendii

Dezastru în Siberia, după ce 120.000 de hectare de vegetație au fost cotropite de incendii

Dezastru în Siberia, după ce 120.000 de hectare de vegetație au fost cotropite de incendii
Aproape 100 de incendii devastează 118.500 de de hectare în cinci regiuni din Siberia, un dezastru provocat de fermieri care au dat foc unor terenuri agricole, iar flăcările se extind rapid din cauza unor rafale de vânt puternice, au anunțat vineri autoritățile locale, relatează agenția rusă Tass.

Incendiile s-au extins începând de joi la încă 10.000 de hectare, marea majoritate în teritoriul Transbaikal, unde 114.800 de hectare sunt afectate de dezastru, potrivit departamentul silvic din districtul siberian.

Incendiile afectează, de asemenea, republicile autonome Buriatia și Tuva, regiunea Irkuțk și teritoriul Krasnoiarsk, potrivit serviciului de presă al instituției.

Tot începând de joi, 65 de incendii, care afectau 13.600 de hectare de păduri situate în rezervații, au fost controlate în districtul siberian. Alte incendii, în teritoriile Transbaikal și Tuva, republicile Altai, Hakasia, Buriatia, Tuva și regiunea Irkuțk au fost, de asemenea stinse.

În total 33 de incendii majore de vegetație au fost controlate, pe o suprafață de 13.300 de hectare, în Buriația și teritoriul Transbaikal.

La lupta cu flăcările au luat parte aproximativ 3.000 de pompieri și 554 de vehicule.

Un regim special în vederea prevenirii incendiilor a fost introdus în regiunea Irkuțk, republicile Altai și Tuva, teritoriul Transbaikal, în 18 districte din Buriatia și un district din teritoriul Krasnoiarsk.

Starea de urgență este în vigoare în teritoriul Transbaikal și republica Hakasia, în 19 districte din Buriatia și un district din teritoriul Krasnoiarsk.

Principala cauză a dezastrului este factorul uman. Incendiile au fost declanșate de către fermieri care au dat foc ierbii pe câmp. Ele s-au extins rapid, din cauza rafalelor de vânt puternice.

În total, 883 de incendii au fost înregistrate în Siberia, care au devastat aproximativ 250.000 de hectare de vegetație.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Șoferii de mașini hibride, de trei ori mai expuși riscului de deces decât cei cu mașini pe benzină. Care este motivul
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Somnul este la fel de important ca apa sau mâncarea. Ce se întâmplă dacă nu dormim?