Prima pagină » Știri externe » Dezvăluirile Washington Post dintr-un raport clasat secret: Atacurile asupra SUA soldate cu pagube de miliarde de dolari

Dezvăluirile Washington Post dintr-un raport clasat secret: Atacurile asupra SUA soldate cu pagube de miliarde de dolari

Dezvăluirile Washington Post dintr-un raport clasat secret: Atacurile asupra SUA soldate cu pagube de miliarde de dolari
Statele Unite sunt ținta unui important atac cibernetic care îi pune în pericol competitivitatea economică, conchide un raport al National Intelligence Estimate (NIE), publicat duminică seara de către The Washington Post (WP), relatează AFP.

Statele Unite sunt ținta unui important atac cibernetic care îi pune în pericol competitivitatea economică, conchide un raport al National Intelligence Estimate (NIE), publicat duminică seara de către The Washington Post (WP), relatează AFP.

Raportul, clasat secret și provenind de la diverse servicii americane de informații, menționează în primul rând China, scrie cotidianul citând oficiali care au solicitat protecția anonimatului. Aceasta este cea mai agresivă țară care încearcă să pătrundă în sistemele informatice ale instituțiilor și companiilor americane cu scopul de a accesa date care să îi permită să obțină un avans în domeniul economic.

Potrivit documentului NIE, companii cu legături în domeniile energiei, aerospațial și automobilelor sunt cele mai frecvent vizate de atacuri informatice.

Pagubele cauzate de aceste atacuri sunt estimate la zeci de miliarde de dolari de către experți externi, continuă ziarul.

National Intelligence Estimate citează alte trei țări aflate la originea atacurilor cibernetice împotriva Statelor Unite, și anume Rusia, Israelul și Franța. Cu toate acestea, spionajul informatic al acestor țări este considerat ca slab în comparație cu eforturile Chinei.

În fața acestei situații, administrația președintelui Barack Obama încearcă să respingă atacurile acestor țări, depunând plângeri oficiale, expulzând personal diplomatic, restrângând acordarea de vize și formulând reclamații la Organizația Internațională a Muncii (OIM), precizează WP.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
INCREDIBIL! Echipajul s-a ÎMBĂTAT înainte de un zbor de peste ocean. Avionul NU A MAI DECOLAT
Digi24
VIDEO Gluma lui Zelenski cu Trump despre o vizită la Moscova
Cancan.ro
Ce note au luat copiii vedetelor din România la Bacalaureat 2026: 'Este o premieră!'
Prosport.ro
FOTO. Corina Caragea, imagini incendiare în costum de baie. Prezentatoarea de la PRO TV, apariție wow în vacanța din Puglia
Adevarul
Noua Dacia Striker i-a cucerit pe britanicii de la Top Gear: „Pare să ofere multe pentru puțin”
Mediafax
Erdogan le-a oferit liderilor NATO revolvere personalizate
Click
Anca Serea, revoltată după ce fiica sa cea mare a aflat notele la BAC: „Inuman și nedrept!”
Digi24
VIDEO Furtună de nisip pe plajele din Eforie. imaguini cu fenomenul și avertismentul salvamarilor
Cancan.ro
Ultimul mesaj al pilotului care s-a aruncat din avion. Detalii tulburătoare din anchetă
Ce se întâmplă doctore
Rezultate Bacalaureat 2026. Rata de promovare a crescut la 74,8%, iar 45 de absolvenți au obținut media 10
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Am văzut noua Dacia MADE IN TURCIA. Noul crossover sub 25.000 de euro care provoacă Skoda Octavia Combi și Volkswagen Golf Variant
Descopera.ro
Din ce sunt făcute cochiliile scoicilor?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă e puțin ofticat în noaptea nunții: – Din cate văd, dragă...
Descopera.ro
Un startup care vrea să construiască prima centrală de fuziune nucleară din Europa a primit finanțare de la Google