Prima pagină » Știri externe » Donald Trump, ținta unor amenințări cu asasinarea din partea Iranului

Donald Trump, ținta unor amenințări cu asasinarea din partea Iranului

Donald Trump, ținta unor amenințări cu asasinarea din partea Iranului

Candidatul republican la președinție Donald Trump a fost informat de către oficiali ai serviciilor de informații americane cu privire la presupuse amenințări cu asasinarea din partea Iranului, au declarat persoane implicate în organizarea campaniei lui Trump.

„Președintele Trump a fost informat mai devreme de către Biroul Directorului Serviciului Național de Informații (ODNI) cu privire la amenințările reale și specifice din partea Iranului de a-l asasina, într-un efort de destabilizare și de a semăna haos în Statele Unite”, au declarat persoane implicate în organizarea campaniei lui Trump, conform Reuters.

Persoanele din staff-ul campaniei lui Trump au adăugat că oficialii serviciilor de informații au descoperit că amenințările iraniene s-au „intensificat în ultimele câteva luni”, iar oficialii guvernului SUA au luat măsuri pentru a-l proteja pe Trump și pentru a se asigura că alegerile nu sunt afectate.

Donald Trump a declarat ulterior pe site-ul său Truth Social că au existat „amenințări mari” la adresa vieții sale din partea Iranului, adăugând că demersurile iraniene nu au reușit „dar vor încerca din nou”.

Un purtător de cuvânt al ODNI a recunoscut că Trump a primit informații, dar a refuzat să ofere orice detalii.

La începutul acestei luni, un pakistanez cu presupuse legături cu Iranul a pledat nevinovat la acuzațiile care decurg dintr-un presupus complot de asasinare a unui politician american ca represalii pentru uciderea în 2020 de către SUA a comandantului militar iranian Qassem Soleimani. Inculpatul l-a numit pe Trump drept țintă potențială, potrivit unei persoane familiarizate cu această chestiune.

Agențiile guvernamentale americane au declarat recent că hackerii iranieni au trimis e-mailuri conținând materiale furate din campania fostului președinte republican unor persoane implicate în campania de realegere a președintelui democrat Joe Biden, parte a unui presupus efort mai amplu al Teheranului de a influența alegerile americane.

În august, Statele Unite au acuzat Iranul de lansarea unor operațiuni cibernetice împotriva campaniilor ambilor candidați la președinția SUA.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cuba susține că a ucis patru persoane după focuri trase de o ambarcațiune din SUA
Digi24
O țară din Europa se pregăteşte să includă utilizarea banilor cash în Constituţie
Cancan.ro
Surpriză la Asia Express 2026! Cu cine va face echipă Gabi Torje în competiție
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Rusia trimite migranți în Europa prin tuneluri secrete din Belarus
Mediafax
Cât de exacte sunt afirmațiile lui Trump din discursul privind Starea Uniunii?
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Stephen Hawking, în dosarele Epstein. Fotografie cu fizicianul zâmbind pe un șezlong, alături de două femei în bikini
Cancan.ro
Cine este Lăcrămioara, iubita lui Florin Prunea? Deși nu a divorțat, Hanțu se afișează cu femeia în vârstă de 50 de ani
Ce se întâmplă doctore
Alimentele ieftine cu care Nicoleta Luciu a slăbit 35 de kg, în mai puțin de două luni. Sunt accesibile tuturor
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Numar record de amenzi, în San Francisco, după ce Poliția a montat radare fixe: Peste 90.000 de abateri, în doar 5 luni
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
Cercetătorii chinezi au inventat o baterie care ar putea revoluționa industria energetică