Prima pagină » Știri externe » Donald Trump va ACȚIONA în prima zi la Casa Albă pentru a-i grația pe cei implicați în atacul de la Capitoliu

Donald Trump va ACȚIONA în prima zi la Casa Albă pentru a-i grația pe cei implicați în atacul de la Capitoliu

Donald Trump va ACȚIONA în prima zi la Casa Albă pentru a-i grația pe cei implicați în atacul de la Capitoliu

Donald Trump a declarat că va acționa în prima zi în funcția de președinte al Statelor Unite pentru a-i grația pe cei implicați în atacul de la Capitoliu din 6 ianuarie 2021.

„Voi acționa foarte rapid, în prima zi”, a declarat Donald Trump în cadrul emisiunii “Meet the Press with Kristen Welker” de la NBC News, când a fost întrebat când intenționează să îi grațieze pe susținătorii săi inculpați în atacul de la Capitoliu, conform Reuters.

Trump a declarat spus lui Welker că ar putea exista „unele excepții” de la grațiere dacă persoanele respective au acționat „radical” sau „nebunește” în timpul atacului, care s-a soldat cu peste 140 de polițiști răniți și a dus la moartea mai multor persoane.

Trump a descris urmărirea penală a susținătorilor săi ca fiind coruptă în mod inerent și nu a exclus grațierea celor peste 900 de acuzați care au pledat deja vinovați, inclusiv a celor acuzați de acțiuni violente în timpul atacului.

„Am de gând să analizez totul. Ne vom uita la cazurile individuale”, a declarat Donald Trump.

Donald Trump: Atacatorii de la Capitoliu, victime ale unui „sistem foarte urât”

În interviul acordat NBC, Trump și-a exprimat simpatia pentru cei reținuți pentru perioade lungi de detenție, spunând că sunt ținuți într-un „loc murdar, dezgustător, care nici măcar nu ar trebui să aibă voie să fie deschis”. El i-a descris ca fiind victime ale unui „sistem foarte urât”.

Acestea sunt cele mai detaliate remarci ale lui Trump pe tema grațierii de când a învins-o pe vicepreședinta Kamala Harris în alegerile din 5 noiembrie și probabil vor alimenta așteptările deja mari privind luarea unei decizii după ce Trump va depune jurământul la 20 ianuarie.

Speranțele acuzaților din 6 ianuarie și ale susținătorilor acestora privind o grațiere pe scară largă au crescut în ultima săptămână, după ce președintele Joe Biden l-a grațiat pe fiul său, Hunter.

1.572 de persoane au fost acuzate în urma atacului din 6 ianuarie

În ceea ce a fost catalogată drept cea mai mare anchetă penală din America, cel puțin 1.572 de persoane au fost acuzate în urma atacului din 6 ianuarie, pentru infracțiuni care variază de la intrarea ilegală pe terenuri restricționate la conspirație și atac violent.

Din acest total, peste 1.251 de persoane au fost condamnate sau au pledat vinovat, iar 645 au fost condamnate la închisoare, pedepsele variind de la câteva zile la 22 de ani, conform celor mai recente date ale Departamentului de Justiție.

Kimberly Wehle, profesor la Facultatea de Drept a Universității din Baltimore, s-a declarat îngrijorată de faptul că amnistia extinsă pentru acuzații din 6 ianuarie ar putea fi fi văzută greșit ca un stimul pentru tulburări sau chiar violență în numele unui președinte:

„Ideea că Trump va recompensa oamenii pentru încălcarea legii în numele său în legătură cu o încercare de a răsturna rezultatele alegerilor legitime… nu are precedent”, a declarat Wehle, autoarea unei cărți recente despre puterea de grațiere a președintelui.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fermierii anunță un protest uriaș împotriva Guvernului Bolojan! „Agricultura riscă un colaps generalizat”
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Cât costă treningul purtat de Nicolas Maduro când a fost capturat. NU se mai găsește în magazine!
Prosport.ro
De ce nu a mai plecat Andreea Bălan în vacanță de Revelion pentru prima dată în 10 ani!
Adevarul
Cum îți cresc pensia punctele de stabilitate: ce sunt și cine beneficiază de ele în 2026
Mediafax
Hărțuirea online devine infracțiune în Republica Moldova. Sunt pedepsite penal și amenințările la adresa jurnaliștilor
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Haos în Bulgaria după trecerea la euro. Oamenii s-au trezit că, deși vor să plătească în euro, sunt refuzați de comercianți
Cancan.ro
Dan Petrescu dezminte zvonurile! Antrenorul nu suferă de cancer, de fapt: 'Totul este în regulă!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Frica de abandon: rădăcini, manifestări și drumul spre vindecare