Donald Tusk a calificat masacrul de la Volînia din timpul celui de-al Doilea Război Mondial drept „genocid” și a anunțat sâmbătă construirea unui monument memorial.
Polonia va construi un memorial pentru victimele masacrului comis de o grupare de ucraineni extremiști între anii 1943 și 1945.
Potrivit First Post, premierul polonez, un susținător al președintelui ucrainean Volodimir Zelenski în războiul împotriva Rusiei din 2022, a recunoscut oficial că masacrul de la Volînia a fost comis de „naționaliști ucraineni”.
Relațiile dintre Varșovia și Kiev au devenit tensionate după scandalul izbucnit de Volodimir Zelenski, după ce a onorat Armata Insurgentă Ucraineană.
„Un Zid al Comemorării va fi ridicat la Varșovia, cu o flacără veșnică și numele fiecărei victime care a fost găsită și identificată”, a declarat premierul polonez pe rețelele de socializare.
Anunțul lui Tusk a venit în ajunul aniversării „Duminicii Sângeroase” din 1943, când unități din Armata Insurgentă Ucraineană (UPA) și Organizația Naționaliștilor Ucraineni (OUN) au ucis mii de polonezi în Volînia.
Între 70.000 și 100.000 de civili au fost uciși între 1943 și 1945. În urma represaliilor. 12.000 de ucraineni și-au pierdut viața.
UPA și OUN sunt văzute în Ucraina ca grupări naționaliste care au luptat pentru independența Ucrainei împotriva Armatei Roșii și a Uniunii Sovietice.
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a provocat indignare în Polonia în luna mai, după ce a anunțat că va numi o unitate militară după UPA.
La finalul lunii mai, președintele polonez Karol Nawrocki l-a criticat pe președintele ucrainean pentru că a „glorificat” o organizație naționalistă extremistă. Președintele ucrainean a returnat cea mai înaltă distincție a Poloniei pe care a primit-o în 2023: Ordinul Vulturului Alb. Alți oficiali și foști președinți ucraineni au procedat în manieră similară prin a returna toate distincțiile Poloniei prin poștă.
Parlamentul European a dezaprobat decizia președintelui ucrainean de a numi o unitate militară „Eroii UPA”. UPA (Armata Insurecțională Ucraineană) a fost unitate de soldați ucraineni care au ucis polonezi și evrei în partea de vest a Ucrainei, pe durata ocupației germane.
Istoricii polonezi spun că insurecționiștii ucraineni au ucis 100.000 de polonezi pe durata celui de-al Doilea Război Mondial.
Tusk, fost președinte al Consiliului European și un susținător ferm al Ucrainei împotriva Rusiei, a declarat că „memoria și adevărul trebuie să ne ajute să construim un viitor mai bun, fără ură și fără dispreț”.
„Europa păcii și a respectului reciproc, Europa reconciliată după al Doilea Război Mondial, a fost posibilă datorită adevărului și faptului că am spus lucrurilor pe nume. Oricine dorește să se alăture acestei comunități trebuie să fie pregătit pentru acest adevăr.”
Sursa Foto: Hepta/volhyniamassacre.eu