Prima pagină » Știri externe » Egipt: Cel puțin 17 morți și 17 răniți după coliziunea dintre un microbuz și un autobuz

Egipt: Cel puțin 17 morți și 17 răniți după coliziunea dintre un microbuz și un autobuz

Egipt: Cel puțin 17 morți și 17 răniți după coliziunea dintre un microbuz și un autobuz
Egipt: Cel puțin 17 morți și 17 răniți după coliziunea dintre un microbuz și un autobuz

Cel puțin 17 oameni au murit și alți 17 au fost răniți sâmbătă în Egipt, după ce un autobuz și un microbuz s-au ciocnit în regiunea Sinai din nord-estul țării.

Cauza accidentului a fost viteza excesivă, dar și ceața ar fi avut un rol, conform unor responsabili din domeniul securității, informează Agerpres.

Autobuzul se îndrepta spre popularul oraş-staţiune de la Marea Roşie Sharm al-Sheikh când s-a produs coliziunea, a declarat şeful securităţii din sudul peninsulei, generalul-maior Sherif Rauf.

Accidentele rutiere cu victime sunt relativ frecvente în Egipt. Acestea sunt adesea puse pe seama condusul imprudent şi a condiţiilor rutiere precare.

Potrivit cifrelor oficiale, citate de AFP, 7.000 de persoane au murit în accidente de circulaţie în Egipt în 2020.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Următorul lider suprem al Iranului nu va „rezista mult timp” fără aprobarea mea, afirmă Trump
Digi24
Cine este „aventurierul” din Ormuz, magnatul care își riscă flota uriașă de petroliere în Golful Persic, în ciuda războiului din Iran
Cancan.ro
Familia Andreei Esca, datorii de 2 milioane €. Imperiul știristei de la ProTV se clatină!
Prosport.ro
FOTO. Imagini incendiare cu rivala Simonei Halep!
Adevarul
Armele teribile cu care Iran terorizează lumea. General de intelligence: „Ar fi ceva cumplit, nimeni n-a mai făcut-o așa fățiș”
Mediafax
Un ucrainean a fugit de război cu un aparat de zbor de mici dimensiuni și a aterizat la Suceava
Click
Cele 4 zodii norocoase care vor cunoaște fericirea supremă în această primăvară. Universul le răsplătește pentru inima lor bună
Digi24
Libia, Panama, Irak, Grenada, Afganistan, Venezuela. Istoria zbuciumată a operațiunilor americane de schimbare a regimurilor
Cancan.ro
Diana, o tânără de 25 de ani, s-a îndrăgostit de un bărbat de 76 de ani! Povestea care a stârnit un val de controverse
Ce se întâmplă doctore
Imagini ireale cu Daniela Gyorfi! Operațiile estetice au schimbat-o TOTAL. Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
Care sunt diferențele între o mașină blindată și una normală?
Descopera.ro
Dragostea cimpanzeilor pentru cristale ne-ar putea ajuta să înțelegem fascinația propriilor noștri strămoși pentru aceste pietre
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Adam se trezește de dimineața cu o mahmureală groaznică: – Unde sunt coastele mele???
Descopera.ro
Colorantul natural produs de o ciupercă amazoniană poate fi folosit în cosmetice, arată un studiu