Prima pagină » Știri externe » Europarlamentar: Este o minciună că ALDE va fi dat afară din familia europeană

Europarlamentar: Este o minciună că ALDE va fi dat afară din familia europeană

Europarlamentar: Este o minciună că ALDE va fi dat afară din familia europeană
Eurodeputatul ALDE Renate Weber a declarat, vineri, că este "o minciună" informația că partidul din care face parte va fi dat afară din ALDE Europa, catlogând declarațiile lui Guy Verhofstadt, ca fiind "total neadevărate" și acuzând că acesta este în campanie electorală.

„Le explic că aceasta este pur și simplu o minciună, pentru că faptul că îl avem pe domnul Guy Verhofstadt, care este în campanie electorală personală pentru propriile lui interese, deci faptul că îl avem pe dânsul cu niște declarații total neadevărate nu înseamnă ceea ce dvs. tocmai ați spus, faptul că avem un partid gen NEOS (liberalii austrieci-n.r.), care nici nu știu dacă va trimite măcar un singur deputat, care cere acest lucru nu înseamnă că aceasta este voința ALDE”, a declarat Renate Weber, vineri, la RFI.

Europarlamentarul a mai afirmat că majoritatea membrilor ALDE Europa au susținut în Congres și la Convenția formațiunii politice că afirmațiile privind excluderea partidului din România „sunt absolut niște chestiuni în notă electorală”.

„Am fost prezentă la întâlnirile ALDE Europa și la Congres și la Convenție, am avut până și un vot în sensul acesta și cei mai mulți, imensa majoritate a colegilor noștri au susținut sus și tare că acestea sunt absolut niște chestiuni în notă electorală, pe care le fac unii și alții acum, dar sub nici o formă nu se pune problema ca ALDE România să fie dată afară din ALDE Europa”, a spus Weber.

Liderul grupului ALDE din Parlamentul European, Guy Verhofstadt, a transmis, pe 25 aprilie, într-un mesaj pe Twitter, că se așteaptă ca ALDE european să excludă oficial ALDE România, motivând că situația țării noastre continuă să regreseze.

Totodată, la începutul lunii aprilie, purtătorul de cuvânt al ALDE european, Didrik de Schaetzen, a declarat, pentru MEDIAFAX, că este foarte probabil ca problema excluderii ALDE România din ALDE Europa să se regăsească pe agenda întâlnirii statutare a formațiunii europene, din 28 iunie, în Elveția.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce este „divorțul silențios”: Rămâi căsătorit, dar ieși din relație