Prima pagină » Știri externe » EUROVISION 2012. Autoritățile din Azerbaidjan au dejucat un atentat în timpul concursului

EUROVISION 2012. Autoritățile din Azerbaidjan au dejucat un atentat în timpul concursului

EUROVISION 2012. Autoritățile din Azerbaidjan au dejucat un atentat în timpul concursului
Am fost aproape de una dintre cele mai mari....

Autoritățile din Azerbaidjan au anunțat, miercuri, că au dejucat o serie de atacuri teroriste ce urmau să aibă loc în timpul ediției din acest an a concursului Eurovision, organizat la Baku, și au arestat 40 de persoane, potrivit ministerului pentru Siguranța națională, citat de AFP.

„Obiectivul principal al grupului terorist era de a comite atentate la Baku în timpul Eurovisionului”, a anunțat ministerul azer într-un comunicat. „40 de membri ai acestui grup au fost arestați”, afirmă aceeași sursă.

„Grupul urmărea să organizeze un atentat în sala de concerte unde a avut loc concursul, dar și alte patru atentate contra președintelui Ilham Aliev, posturi de poliție, hoteluri în care erau cazați străini și contra unor lăcașuri de cult”, a precizat ministerul azer.

Mai mulți membri ai acelei grupări „aveau bilete pentru Eurovision, cu scopul de a comite acte teroriste în Crystal Hall din Baku”, sala în care s-a desfășurat concursul, au adăugat oficialitățile azere.

Serviciile de securitate i-au arestat pe membrii presupuși ai grupării în cadrul unor operațiuni separate ce au avut loc la Baku, în orașele Ganja și Soumgait, dar și în alte regiuni ale țării, a adăugat ministerul azer, fără a preciza data la care au fost operate aceste arestări.

Câțiva membri ai grupării au opus rezistență și au fost uciși.

„Ministerul Siguranței naționale a decis să nu dezvăluie această informație în timpul Eurovisionului, pentru a nu crea panică în rândul cetățenilor și invitaților străini”, a explicat ministerul azer.

Finala concursului Eurovision a avut loc sâmbătă, în fața unui public de 20.000 de oameni la Baku Crystal Hall din capitala Azerbaidjanului.

Reprezentanta Suediei, Loreen, care a interpretat piesa „Euphoria”, a câștigat detașat cu 372 de puncte, astfel că Eurovision 2013 se va organiza în această țară.

În finala Eurovision de la Baku, reprezentanta României, trupa Mandinga, care a interpretat piesa „Zaleilah” compusă de Costi Ioniță, a obținut 71 de puncte, clasându-se pe locul al 12-lea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit un pod cosmic care leagă două galaxii pitice