Prima pagină » Știri externe » Florin Cîțu, al doilea om în stat, după declarațiile lui Vladimir Putin: „Nu este treaba Rusiei cum își face România apărarea”

Florin Cîțu, al doilea om în stat, după declarațiile lui Vladimir Putin: „Nu este treaba Rusiei cum își face România apărarea”

Florin Cîțu / Sursa: captură Facebook - PNL

Florin Cîțu, președinte al Senatatului, a subliniat, miercuri, că strategia de apărare a unei țări este în competența acesteia, nu a unui stat terț. Afirmația a venit ca replică la declarațiile președintelui rus, Vladimir Putin privind prezența NATO în Flacul estic, inclusiv România. Președintele Senatului a spus, întrebările presei, că consideră că strategia de apărare a unui stat este independentă.

Vladimir Putin a declarat, marți, în urma întâlnirii cu premierul ungar Viktor Orban, că lansatoarele de rachetă din România şi Polonia reprezintă o ameninţare reală pentru Rusia. În plus, liderul rus a acuzat națiunile occidentale că ignoră preocupările cheie ale Rusiei în materie de securitate, în urma refuzului Statelor Unite săptămâna trecută de a ceda în fața cererilor Moscovei privind Ucraina și NATO.

„Strategia de apărare a României este independentă”

„În ceea ce privește strategia de apărare a României este independentă. Nu cred că este normal ca o altă țară să-și dea cu părerea despre ce face România și cum se apără România. Mă gândesc că este vorba de investiții pentru apărarea suveranității și integrității României. Aici este treaba noastră, nu cred că este treaba altcuiva cum ne investim banii și cum ne facem strategia de apărare”, a declarat al doilea om în stat.

Florin Cîțu a subliniat că, de-a lungul timpului, au fost trimise invitații din partea NATO către Rusia, ca să viziteze toate bazele, niciodată nu au dat curs acestor invitații. „Dar, repet, doar pe noi ne interesează cum ne facem strategia. Nu este treaba nimănui cum își face România apărarea”, a spus liderul Senatului. Despre declarația lui Vladimir Putin privind reragerea scutului de la Deveselu, Florin Cîțu a spun: „Nu are niciun fundament, nu se bazează pe nimic și, repet, nu este treaba Rusiei cum își face România apărarea”.

Și Bogdan Aurescu, ministrul Afacerilor Externe, a comentat afirmațiile liderului rus, într-un interviu pentru CNN, subliniind, încă o dată, că, scutul antirachetă de la Deveselu este strict defensiv, adăugând că oficialii ruși pot chiar să verifice dacă există aici orice fel de rachete ofensive.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Noua formă de diabet despre care aproape nimeni nu vorbește: diabetul de tip 5
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Iuliana Dup, de la Pro TV, pentru cele 15 săptămâni de Desafio
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
De la hobby la profit. Tânărul care crește păsări „ca la țară” pentru a scăpa de alimentele procesate
Mediafax
Blocada SUA împotriva Iranului. Primele petroliere, interceptate de marina americană
Click
Momentul accidentului cumplit în care a murit o tânăra însărcinată. Impactul devastator, surprins de o cameră de bord
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Câți bani a primit un șofer Uber din București, pentru o cursă de 785 lei, în a doua zi de Paște
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Chinezi au prezentat sistemul hibrid cu inteligență artificială care va bate Toyota
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
Cea mai bătrână gorilă din lume în captivitate și-a sărbătorit ziua de naștere la Zoo Berlin