Prima pagină » Știri externe » Fostul oligarh Mihail Hodorkovski sugerează că ar putea candida pentru funcția de președinte al Rusiei

Fostul oligarh Mihail Hodorkovski sugerează că ar putea candida pentru funcția de președinte al Rusiei

Fostul oligarh Mihail Hodorkovski sugerează că ar putea candida pentru funcția de președinte al Rusiei
Fostul oligarh și opozant al Kremlinului Mihail Hodorkovski, grațiat de președintele Vladimir Putin după zece ani de închisoare, sugerează că ar fi dispus, în anumite condiții, să candideze pentru funcția de președinte al Rusiei, relatează AFP.

„Nu sunt interesat de ideea de a deveni președinte al Rusiei dacă țara evoluează normal”, a declarat Hodorkovski.

„Dar, dacă va fi necesar pentru depășirea unei crize și pentru implementarea unor reforme constituționale, pentru redistribuirea unor atribuții prezidențiale în favoarea sistemului judiciar, parlamentului și societății civile, atunci aș fi dispus să asum o parte a acestei activități”, a spus Hodorkovski.

Mihail Hodorkovski a înființat sâmbătă o mișcare politică destinată să mobilizeze forțele proeuropene din Rusia. „O minoritate poate avea influență dacă este organizată”, a declarat Hodorkovski în cursul unei ceremonii desfășurate la Paris. Mișcarea politică înființată de disidentul rus se va numi Open Russia.

Mihail Hodorkovski a fost eliberat din detenție în 2013 și trăiește în exil în Elveția. Fostul miliardar rus a declarat că proiectul său va fi o „platformă online”, nu un partid politic. În momentul eliberării, în decembrie 2013, Hodorkovski a promis că nu se va implica în acțiuni politice.

„Suntem favorabili direcției europene, a unui stat de drept. Teza potrivit căreia Rusia nu este Europa este o minciună. (…) Rusia este în Europa, atât din punct de vedere geografic, cât și cultural. În realitate, modelul european nu înseamnă respingerea valorilor naționale. În Europa, fiecare țară își urmează propria cale”, apreciază Hodorkovski.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Spitalele regionale din Craiova și Iași, pe drumul spre finalizare în 2028. Alexandru Rogobete: „La Cluj, din păcate, suntem în continuare în contestaţie…”
Digi24
„Trebuie să redeschidem Strâmtoarea Trump”. După Golful Mexic, liderul de la Casa Albă a botezat și Strâmtoarea Ormuz
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran
Prosport.ro
Sorana Cîrstea e o femeie singură și a atras toate privirile cu apariția ei la un restaurant din Miami
Adevarul
Operațiuni secrete: avioanele guvernului Orban ar fi transportat bani și obiecte de valoare din Rusia, conform dezvăluirilor unui jurnalist maghiar
Mediafax
Cătălin Predoiu: „România, printre cele mai sigure țări din lume, potrivit datelor recente”. 13.786 de percheziții domiciliare la suspecții de infracțiuni grave
Click
Câți lei costă o pâine în brutăriile Laurei Cosoi, după scumpiri? Sfatul nutriționiștilor, de ce maiaua e mai sănătoasă decât drojdia: „Cu timpul, am testat și am simțit”
Digi24
Metoda ingenioasă prin care sute de litri de motorină erau furați săptămânal de pe un șantier de modernizare a căii ferate
Cancan.ro
BREAKING | A murit celebrul actor din telenovela Clona😢
Ce se întâmplă doctore
Noi imagini controversate cu Elena Băsescu! Cât de mult s-a schimbat fiica cea mică a fostului președinte. Operațiile estetice au transformat-o
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Este nevoie de fișă medicală pentru duplicat la permisul auto?
Descopera.ro
O structură bizară de pe Marte seamănă cu o piramidă egipteană antică
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
De ce simțim că nu avem timp, chiar și atunci când avem mai mult ca oricând?