Prima pagină » Știri externe » FOTO+VIDEO. Cozi interminabile la New York în stațiile de autobuz și la benzinării. URAGANUL SANDY i-a lăsat pe americani SĂ SE BATĂ pentru combustibil

FOTO+VIDEO. Cozi interminabile la New York în stațiile de autobuz și la benzinării. URAGANUL SANDY i-a lăsat pe americani SĂ SE BATĂ pentru combustibil

Astfel de imagini te fac să te gândești la sfârșitul...

Mii de locuitori ai orașului New York au întâmpinat probleme în încercarea de a ajunge la locul de muncă după trecerea uraganul Sandy, considerat a fi cel mai puternic uragan care a lovit Coasta de Est a SUA, informează Daily Mail.

Aavând în vedere faptul că autobuzele și trenurile nu funcționează, nici în momentul de față, la capacitate maximă, americanii s-au înghesuit în orice mijloc de transport pe care l-au putut găsi.

FOTO: Mario Tama/Mediafax Foto/AFP

Serviciile de transport în comun au fost gratuite, vineri, pentru a-i încuraja pe cei care fac naveta să le folosească în locul automobilelor proprii.

Taximetriștii iau mai mulți clienți deodată, pentru a economisi combustibil și a face față cerererii.

FOTO: Andrew Burton/Mediafax Foto/AFP

Primarul orașului New York, Michael Bloomberg, le-a cerut tuturor locuitorilor să folosească mașinile pentru a transporta mai multe persoane după ce traficul spre intrarea în Manhattan a fost îngreunat în cursul zilei de joi. Polițiștii au fost nevoiți astfel să întoarcă din drum șoferii în ale căror autoturisme se aflau mai puțin de trei persoane.

FOTO: Daily Mail

În Brooklyn, peste 1.000 de persoane au umplut trotuarele așteptând autobuzele care duceau spre Manhattan.

FOTO: Mediafax Foto/AFP

Probleme au fost înregistrate și la benzinării, mii de șoferi așteptând în seara de vineri până la ore târzii din noapte pentru a alimenta chiar și cu câțiva litri, situație cu care americanii nu s-au mai confruntat din anul 1973, când s-a înregistrat o gravă criză a petrolului. Situația este la fel de dificilă și în statul New Jersey, iar așteptările de la pompe se lasă și cu încăierări.

Guvernatorul din New Jersey (nord-estul SUA) a dispus raționalizarea benzinei începând de sâmbătă într-o parte a statului, în lipsă de suficienți carburanți după trecerea Uraganului Sandy, transmite AFP.

În zilele pare, numai mașinile cu număr de înmatriculare par vor putea fi alimentate, iar în zilele impare va fi invers, a decis guvernatorul Chris Christie.

FOTO: Bruce Bennett/Mediafax Foto/AFP

Au existat și locuitori ai orașului New York care au încercat să evite traficul deplasându-se cu ajutorul bicicletelor.

FOTO: Mediafax Foto/AFP

Americanii au stat la coadă și pentru a folosi telefoanele publice, după ce mulți nu au mai avut acces la serviciile de telecomunicații mobile din cauza uraganului Sandy.

FOTO: Stan Honda/Mediafax Foto/AFP

În încercarea se a facilita comunicațiile, companiile rivale AT&T și T-Mobile au deschis împreună rețelele pentru consumatorii altor firme din New York și din New Jersey ale căror servicii au fost afectate de lipsa electricității și de inundații.

Sursă: YouTube (ABC News)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Isărescu desființează ideea de premier tehnocrat: „Vorbești în gol, în deșert”
Digi24
Prima reacție a NATO după ce un avion F-16 românesc a doborât o dronă în spaţiul aerian al Estoniei
Cancan.ro
Ce pedeapsă a primit Emil Gânj, după ce și-a ucis fosta iubită. Magistrații, decizie de ULTIMĂ ORĂ!
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Ce ne așteaptă dacă președintele nu reușește să facă un guvern stabil. Economistul Radu Nechita: „România merge pe urmele Greciei”
Mediafax
Primul Ordin European de Merit: Merkel, Sandu și Zelenski, printre laureați
Click
Țara unde angajații lucrează 4 zile pe săptămână, iar economia crește. Oamenii sunt mai productivi și mai puțin stresați
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
Dovada clară că Andreea Bălan a terminat-o cu Petrișor Ruge. Cu cine l-a schimbat, după ce nu l-a invitat nici la nuntă
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marie Jeanne Ion, la 20 de ani de la răpirea din Irak! Cum arată azi jurnalista
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Pare incredibil, dar e adevărat: Un Opel Astra a fost înregistrat de radar cu 696 km/h! Șoferul, amendat cu 6.600 de euro
Descopera.ro
Ce pățești dacă mănânci un singur ou pe zi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Femeile-pilot americane care au ajutat Aliații în cel de-Al Doilea Război Mondial