Prima pagină » Știri externe » FOTOGRAFIA presupusului autor al ATENTATULUI DE LA BURGAS, publicată de INTERPOL

FOTOGRAFIA presupusului autor al ATENTATULUI DE LA BURGAS, publicată de INTERPOL

Interpolul a postat pe site-ul său fotografia presupusului autor al atentatul sinucigaș din Bulgaria în care au fost uciși cinci turiști israelieni și șoferul bulgar al autobuzului vizat, a anunțat joi organizația internațională de poliție cu sediul la Lyon, în Franța, relatează AFP.

Interpolul a postat pe site-ul său fotografia presupusului autor al atentatului sinucigaș din Bulgaria în care au fost uciși cinci turiști israelieni și șoferul bulgar al autobuzului vizat, a anunțat joi organizația internațională de poliție cu sediul la Lyon, în Franța, relatează AFP.

Fotografia cu fața reconstituită a bărbatului, de asemenea mort în acest atentat, pe care poliția bulgară a publicat-o miercuri, este „difuzată începând de ieri (miercuri)” pe site-ul Interpol, a precizat organismul internațional.

Fotografia apare pe site-ul Interpolului împreunã cu mai multe ipostaze ale presupusului suspect, purtând ochelari de soare și o șapcă, îmbrăcat ca un turist, surprins în interiorul aeroportului Burgas (estul Bulgariei).

Ministerul bulgar de interne anunțase miercuri că înfățișarea presupusului kamikaze a „fost reconstituită cu ajutorul tehnologiilor și pe baza datelor disponibile”.

Fragmente din capul și picioarele acestuia au fost găsite de anchetatori, după explozia bombei, la 18 iulie, în fața autobuzului care urma să îi transporte pe turiștii israelieni de la aeroportul din Burgas la o stațiune balneară. La cererea poliției bulgare, Interpolul a publicat după atentat „Black notice”, permițând căutarea de informații pe trupurile neidentificate.

Asistența Interpolului în difuzarea fotografiei reconstruite era în mod logic etapa următoare în această anchetă, a precizat ministrul bulgar de Interne, Țvetan Țvetanov, potrivit comunicatului interpolului.

Atentatul este atribuit de Israel Iranului, ceea ce Teheranul neagă cu vehemență, și mișcării libaneze Hezbllah, drept executant.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Deținerea unui smartphone la vârsta de 12 ani a fost asociată cu riscuri pentru sănătatea mintală și cea fizică