Prima pagină » Știri externe » Franța denunță „cruzimea și cinismul” RUSIEI/ „Către Kremlin, care vrea să facă pace în Orientul Mijlociu: începeți cu Ucraina”

Franța denunță „cruzimea și cinismul” RUSIEI/ „Către Kremlin, care vrea să facă pace în Orientul Mijlociu: începeți cu Ucraina”

Franța denunță „cruzimea și cinismul” RUSIEI/ „Către Kremlin, care vrea să facă pace în Orientul Mijlociu: începeți cu Ucraina”

Ministrul francez de Externe, Jean-Noël Barrot, a denunțat, marți, „cruzimea și cinismul” Rusiei, îndemnând Moscova să semneze un armistițiu în Ucraina înainte de a se oferi să acționeze în calitate de mediator în Orientul Mijlociu.

Cel puțin 14 persoane, inclusiv un american, au murit la Kiev în noaptea de luni spre marți, în „unul dintre cele mai grave atacuri rusești” împotriva capitalei Ucrainei, potrivit președintele ucrainean, Volodimir Zelenski.

„Un atac mortal în Ucraina din partea lui Vladimir Putin, a cărui cruzime și cinism nu cunosc limite. Către Kremlin, care vrea să facă pace în Orientul Mijlociu: începeți cu Ucraina”, a transmis Jean-Noël Barrot pe platforma de socializare X.

Vladimir Putin a condamnat, vineri, bombardamentele israeliene care au vizat Iranul, un aliat apropiat al Moscovei, numind aceste atacuri „o escaladare periculoasă”, care ar putea avea „consecințe dezastruoase”, potrivit cotidianului Sud-Ouest.

Franța se opune inițiativei americane ca Rusia să medieze conflictul din Orientul Mijlociu

Președintele Franței, Emmanuel Macron, a declarat, în timpul vizitei sale în Groenlanda, că Rusia nu are credibilitatea necesară pentru a media conflictul dintre Israel și Iran, așa cum a sugerat omologul său american, Donald Trump.

Într-un interviu acordat duminică emisiunii ABC News, Trump a susținut că este deschis față de o implicare a președintelui Rusiei, Vladimir Putin, în oprirea conflictului dintre Israel și Iran. Macron a respins propunerea lui Trump, sugerând că Moscova nu are credibilitatea necesară, în contextul în care agresiunea rusă din Ucraina persistă.

„Nu cred că Rusia, care este angajată acum într-un conflict de mare intensitate și care a decis să nu respecte Carta ONU de câțiva ani, poate fi un mediator”, a declarat președintele francez.

Foto: Profimedia

Citește și:

Macron respinge orice implicare externă în schimbarea regimului iranian/ Franța speră ca SUA să obțină un ARMISTIȚIU în Orientul Mijlociu

Premierul japonez se va întâlni cu Trump cu ocazia summitului G7/ Tokyo încearcă să negocieze TAXELE vamale cu Washingtonul

Recomandarea video

Mediafax
Reacția lui Donald Trump atunci când a fost întrebat despre alegerile din Ungaria: Vă mulțumesc
Digi24
Peter Magyar îl acuză pe Orban că „i-a trădat” pe maghiarii din Transilvania: „L-a susținut pe George Simion”
Cancan.ro
ANM a emis avertizare de vreme rea, în a doua zi de Paște. Zonele afectate de codul galben
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Victoria lui Magyar a zguduit piețele. Ce se întâmplă cu forintul după alegerile din Ungaria
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Unde poți vedea ultimul Mercedes dezvoltat cu ajutorul Porsche?
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ce este fenomenul „manosphere” și de ce politicienii britanici cer măsuri ferme pentru protejarea bărbaților?