Prima pagină » Știri externe » Front comun: Mai multe țări UE au lansat atacuri cibernetice împotriva rețelei teroriste Stat Islamic

Front comun: Mai multe țări UE au lansat atacuri cibernetice împotriva rețelei teroriste Stat Islamic

Front comun: Mai multe țări UE au lansat atacuri cibernetice împotriva rețelei teroriste Stat Islamic
Mai multe state membre ale Uniunii Europene, coordonate de Belgia, au lansat o serie de atacuri cibernetice vizând serverele rețelei teroriste Stat Islamic, informează agenția Belga și postul RTBF.

Operațiunea cibernetică a fost coordonată de Poliția judiciară din regiunea belgiană Flandra de Est, în baza unui mandat acordat de un judecător belgian. Aproximativ 100 de persoane au luat parte la operațiunea care a durat două zile. Belgia a fost ajutată de Europol, de Eurojust și de 11 state membre UE.

Principala țintă a atacurilor cibernetice a fost entitatea Amaq, așa-numită agenție de presă a rețelei teroriste sunnite Stat Islamic.

În total, au fost dezactivate 26.000 de conturi online din medii islamiste afiliate acestei organizații teroriste.

„Investigațiile sunt încă în curs”, a declarat Patrick Willocx, un reprezentant al Poliției judiciare din regiunea belgiană Flandra de Est.

Rețeaua teroristă Stat Islamic nu mai este prezentă în acest moment pe Internet, „vom vedea cât timp va fi necesar pentru a reveni”, a declarat Eric van der Sypt, purtătorul de cuvânt al Parchetului federal belgian.

Serviciile Europol au colaborat și cu furnizori de conținut online în această operațiune, a declarat Catherine de Bolle, directorul instituției.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
19 ani de la referendumul pentru demiterea președintelui Traian Băsescu - Cronologia
Digi24
„Lipiciul” care ține Rusia și China împreună într-o „prietenie fără limite”
Cancan.ro
Dovada clară că Andreea Bălan a terminat-o cu Petrișor Ruge. Cu cine l-a schimbat, după ce nu l-a invitat nici la nuntă
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Ce ne așteaptă dacă președintele nu reușește să facă un guvern stabil. Economistul Radu Nechita: „România merge pe urmele Greciei”
Mediafax
Iranul înființează un nou organism pentru supravegherea Strâmtorii Ormuz
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Filmul „Fjord” al lui Cristian Mungiu, cu Sebastian Stan în distribuție, ovaţionat timp de 12 minute la Cannes
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea, imagine rară din sala de fitness. Cum s-a fotografiat în colanți, la 52 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mai e valabil permisul auto dacă îți schimbi buletinul? Regula din Codul Rutier 2026 care te poate costa mii de lei
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce urșii panda stau uneori în mâini?