Prima pagină » Știri externe » FUM NEGRU la Vatican: Primul vot pentru alegerea noului papă nu a avut un rezultat favorabil

FUM NEGRU la Vatican: Primul vot pentru alegerea noului papă nu a avut un rezultat favorabil

FUM NEGRU la Vatican: Primul vot pentru alegerea noului papă nu a avut un rezultat favorabil

Fum negru la Vatican. Alegerea unui nou Papă se amână: Fumul care a ieșit miercuri seară pe coşul de la Vatican este negru.

Primul vot pentru alegerea noului Papă nu a avut un rezultat. Următorul vot va avea loc joi.  S-a văzut fum negru ridicându-se din coșul de fum al Capelei Sixtine. Procesul de alegerea noului papă se va relua mâine; dacă va fi văzut fum alb, va  însemna că a fost ales un nou papă, potrivit Vatican News.

Cardinalii electorali care au intrat în conclav de la ora 16:30 au transmis prin fumul de culoare neagră că alegerea celui de-al 266-lea papă a fost amânată pentru ziua următoare.  La conclav au fost prezenți 133 de cardinali cu drept de vot, cu 20 de electori mai mulți față de conclavul din 2013.


Pentru alegerea succesorului spiritual al Sfântului Apostol Petru, trebuie să voteze două treimi din cardinali cu un singur candidat.  Joi, 8 mai 2025, sunt prevăzute patru scrutine: două dimineața și două în cursul serii.

Înainte ca ușile capelei să se închidă, cardinalii au depus un jurământ prin care au promis că vor păstra secrete toate aspectele legate de vot. Accesul la internet și telefonie a fost restricționat. După începerea conclavului, cardinalii nu au voie să comunice cu lumea din afară până când nu este ales un nou papă.

Potrivit informațiilor poliției, aproximativ între 30.000 și 45.000 de oameni s-au aflat în Piața Sfântul Petru pentru a asista la aflarea veștilor, în pofida vremii răcoroase.

Niciun papă nu a fost ales din primul scrutin în ultimii 100 ani. Alegerea Sfântului Ioan Paul al II-lea ca papă în 1978 a fost după opt scrutine. În cazul regretatului suveran pontif Francisc, conclavul din 12-13 martie 2013 l-a ales după cinci scrutine.


Sursa Foto: Profimedia

Citește și: Vaticanul ia măsuri stricte de securitate pentru CONCLAV. Ce se va întâmpla cu rețeaua de telefonie mobilă

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Rusia, despre proiectul de lege care aproba unirea cu Republica Moldova: Occidentul ar trebui să folosească termenul de „anexare”
Digi24
EXCLUSIV Mircea Cărtărescu, în mijlocul unei controverse după o poză editată cu AI de la întâlnirea sa cu papa. Reacția scriitorului
Cancan.ro
Magicianul Daniel a fost dat dispărut pe 14 iunie 2026. După 10 zile, l-au găsit MORT 😲
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Mai e AUR partid extremist? Marea schimbare din haosul politic
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Mirabela Dauer, mărturisiri dureroase despre fiul ei pe care nu l-a mai văzut de peste două decenii: „Nu mi-a zis mamă niciodată”
Digi24
VIDEO Nicușor Dan: „20 de ani m-am luptat cu sistemul. Nu poți să te lupți cu sistemul, când ești șeful lui”
Cancan.ro
Ce au aflat procurorii despre Denise Rifai și Dan Bittman? Relațiile prezentatoarei de la Antena 1, devoalate
Ce se întâmplă doctore
Magda Pălimariu, apariție de senzație în Grecia. Fotografiile în costum de baie i-au cucerit pe fani
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Când va fi finalizat lotul 1 de pe Autostrada A0 Nord? Anunțul constructorului român
Descopera.ro
Linii vechi de 2.000 de ani, desenate în deșert. Cine le-a creat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți șoferi în zilele caniculare. Cum răcorești mașina rapid și eficient?