Prima pagină » Știri externe » Germania creează un FOND SPECIAL pentru încurajarea investițiilor în materii prime, în efortul de reducere a dependenței de China

Germania creează un FOND SPECIAL pentru încurajarea investițiilor în materii prime, în efortul de reducere a dependenței de China

Germania creează un FOND SPECIAL pentru încurajarea investițiilor în materii prime, în efortul de reducere a dependenței de China

Guvernul Germaniei a decis crearea unui fond de un miliard de euro, pentru încurajarea investițiilor în materii prime, în cadrul eforturilor de limitare a dependenței de China la nivel de aprovizionare.

”O veste bună, apare fondul pentru materii prime”, a declarat Franziska Brantner, adjunct al ministrului german al Economiei, într-un mesaj postat pe platforma X, potrivit grupului media Bloomberg.

”Într-o perioadă de incertitudine politică în creștere, este esențial ca Germania să consolideze reziliența rețelelor de aprovizionare cu materii prime esențiale”, a subliniat Franziska Brantner.

Guvernul Olaf Scholz speră să stimuleze relansarea industriei germane, afectată puternic de problemele de aprovizionare și de creșterea tarifelor la energie.

”Prin acest fond, facem investiții în active interne și străine, începând cu procesarea materialelor până la reciclare. Prin acest proces, facem un pas absolut necesar, pe care alte țări l-au aplicat deja cu succes”, a argumentat Franziska Brantner.

Fondul va fi creat în baza unui acord între Ministerul Afacerilor Economice și Ministerul Finanțelor. Inițiativa are rolul stimulării industriei germane și reducerii dependenței de China în materie de aprovizionare cu materii prime.

”Fondul are rolul susținerii proiectelor de aprovizionare cu materii prime a companiilor germane, de reducere a dependenței de alte țări, consolidării rezilienței rețelelor de aprovizionare și a economiei”, arată un document de lucru al Guvernului german, citat de publicația Handelsblatt.

Un raport publicat recent arată că economia Germaniei este dependentă tot mai mult de materii prime din Asia, în special din China. Dependența este în creștere în contextul în care industria utilizează din ce în ce mai mult semiconductori.

Foto: Profimedia

Citește și:

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Politica absurdă a EUROPEI în materie de azil /Restricțiile Germaniei pun în pericol Spațiul Schengen

Norvegia a detectat niveluri ridicate de radiații din cauza unui incendiu produs la CERNOBÎL

VIDEO | Noi EXPLOZII ale dispozitivelor de comunicații în Liban /Cel puțin trei persoane au fost ucise

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fermierii anunță un protest uriaș împotriva Guvernului Bolojan! „Agricultura riscă un colaps generalizat”
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Cât costă treningul purtat de Nicolas Maduro când a fost capturat. NU se mai găsește în magazine!
Prosport.ro
De ce nu a mai plecat Andreea Bălan în vacanță de Revelion pentru prima dată în 10 ani!
Adevarul
Cum îți cresc pensia punctele de stabilitate: ce sunt și cine beneficiază de ele în 2026
Mediafax
Hărțuirea online devine infracțiune în Republica Moldova. Sunt pedepsite penal și amenințările la adresa jurnaliștilor
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Haos în Bulgaria după trecerea la euro. Oamenii s-au trezit că, deși vor să plătească în euro, sunt refuzați de comercianți
Cancan.ro
Dan Petrescu dezminte zvonurile! Antrenorul nu suferă de cancer, de fapt: 'Totul este în regulă!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Frica de abandon: rădăcini, manifestări și drumul spre vindecare