Prima pagină » Știri externe » Germania îi reevaluează pe azilanți după atacul de la Berlin. Ce s-ar putea întâmpla cu toți solicitanții de azil

Germania îi reevaluează pe azilanți după atacul de la Berlin. Ce s-ar putea întâmpla cu toți solicitanții de azil

Germania îi reevaluează pe azilanți după atacul de la Berlin. Ce s-ar putea întâmpla cu toți solicitanții de azil
Germania va reevalua cazurile a 547 de azilanți despre care se crede că ar putea reprezenta un risc de securitate, în contextul dezbaterii privind modul în care autoritățile au gestionat cazul imigrantului tunisian care a comis atentatul de la Berlin din luna decembrie, scrie Reuters online.

Ministrul german de Interne, Thomas de Maiziere, a declarat că autoritățile antiteroriste vor analiza cu atenție cazurile solicitanților de azil considerați că ar constitui un risc de securitate, scopul fiind acela de a determina dacă este necesar ca aceștia să fie deportați sau reținuți.

Burkhard Lischka, purtătoare de cuvânt a Partidului Social Democrat din Germania, a declarat că autoritățile au pierdut urma a trei dintre acești azilanți, indicând existența unor similitudini cu cazul tunisianului Anis Amri care a comis un atac cu camionul la un târg de Crăciun din Berlin.

În răspunsul la o interpelare parlamentară, Guvernul german a comunicat că Amri a fost anchetat pentru tentativă de omor, în martie 2016, însă nu a oferit mai multe detalii, scrie publicația germană Die Welt.

Amri a fost identificat drept o amenințare în luna februarie a anului trecut, însă anchetatorii au decis că este improbabil ca acesta să efectueze un atentat, relatează presa germană.

Luna aceasta, De Maiziere și ministrul Justiției, Heiko Maas, au căzut de acord să introducă măsuri mai dure la adresa solicitanților de azil care nu au documente clare și a celor considerați că ar constitui o amenințare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Cum încearcă presa rusă să creeze tensiuni între București și Kiev cu o minciună despre participarea lui Zelenski la B9
Cancan.ro
Andreea Sasu a fost dusă din nou de urgență la spital. Philipp Plein, mesaj sfâșietor
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Locurile spectaculoase din România care au scăpat de aglomerație. Care sunt destinațiile oferă peisaje impresionante, liniște și experiențe autentice
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
O descoperire uimitoare pune sub semnul întrebării originile vieții animale