Prima pagină » Știri externe » Germania suspendă procedurile judiciare împotriva a doi bloggeri pe care-i acuză de trădare. Ce secret au dezvăluit cei de la blogul Netzpolitik

Germania suspendă procedurile judiciare împotriva a doi bloggeri pe care-i acuză de trădare. Ce secret au dezvăluit cei de la blogul Netzpolitik

Germania suspendă procedurile judiciare împotriva a doi bloggeri pe care-i acuză de trădare. Ce secret au dezvăluit cei de la blogul Netzpolitik
Germania suspendă procedurile judiciare împotriva a doi bloggeri pe care-i acuză de trădare. Ce secret au dezvăluit cei de la blogul Netzpolitik

Procurorul federal general Harald Range a declarat vineri că a decis să stopeze investigațiile declanșate împotriva jurnaliștilor Markus Beckedahl și Andre Meister. El a anunțat că biroul său nu va iniția cercetări penale, ținând cont de tradiția Germaniei în domeniul libertății presei.

În schimb, investigațiile inițiale încercau să stabilească dacă materialul publicat pe site-ul Netzpolitik era sau nu clasificat ca secret. „Până când vom afla opinia experților, ancheta va fi oprită”, a declarat Range pentru ziarul Frankfurter Allgemeine.

Procurorii au început să-i ancheteze pe Beckedahl și Meister după ce Biroul Federal pentru Protecția Constituției, agenția germană de informații interne, a depus o plângere împotriva celor doi.

Jurnaliștii sunt acuzați în această plângere că au publicat două articole pe site-ul Netzpolitik.org anterior, anul acesta, care citează dintr-un raport confidențial al unei comisii parlamentare cu privire la o unitate de monitorizare a Internetului, în special a social media. În cazul în care vor fi găsiți vinovați, cei doi riscă cel puțin un an de închisoare.

– Secret de stat?

Directorul Biroului Federal pentru Protecția Constituției Hans-Georg Maassen a declarat, citat de DPA, că el nu vrea ca „documente interne să fie făcute publice și de aceea încercăm acum să-i agățăm pe acești doi jurnaliști la uscat”.

Însă ministrul german al Justiției Heiko Maas a declarat că se îndoiește de faptul că documentele „sifonate” sunt un „secret de stat” a căror publicare să pună securitatea Germaniei în pericol.

Netzpolitik a câștigat o serie de distincții cu campaniile sale jurnalistice și în domeniul drepturilor digitale. Beckedahl și Meister au fost susținuți de o serie de politicieni și colegi jurnaliști, după aflarea veștii că sunt acuzați de trădare.

„Dacă jurnaliștii devin vinovați, dacă trebuie să le fie frică că se expun urmăririi penale pentru că publică anumite informații, atunci riscurile jurnalismului sunt extrem de mari”, a declarat pentru presă George Mascolo, șeful unei echipe de jurnaliști de investigație de la NDR, WDR și Süddeutsche Zeitung.

Sindicatul jurnaliștilor germani DJV a denunțat ancheta drept un „atac la adresa libertății presei”.

Netzpolitik.org este unul dintre cele mai populare blogguri germane. Beckedahl și Meister au fost lăudați pentru acoperirea în timp real a investigației Comisiei parlamentare pentru investigarea crimelor neonaziste comise de către grupul NSU.

Cazul amintește de o anchetă similară împotriva popularei reviste Der Spiegel în 1962, când a publicat un raport care arăta că Bundeswehr (armata germană) era incapabilă să facă față unui război nuclear. Jurnaliști de la revistă au fost acuzați tot de trădare, la acea vreme.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„2,5 milioane de euro în doar jumătate de zi”. Bogdan Ivan îl pune la zid pe Bolojan
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
„Nu uitați că președintele e matematician!” Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan întârzie să desemneze premierul
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Ce obiecte din casă îi pot face rău pisicii? Iată ce spun specialiștii!