Prima pagină » Știri externe » Germania vrea să introducă o TAXĂ de 10% pe marile platforme online

Germania vrea să introducă o TAXĂ de 10% pe marile platforme online

Germania vrea să introducă o TAXĂ de 10% pe marile platforme online
FOTO - Caracter ilustrativ:

Germania vrea să introducă o taxă de 10% pe veniturile realizate de marile platforme digitale pe teritoriul său, precum Google și Facebook, conform unei declarații a ministrului culturii, Wolfram Weimer, publicată în revista Stern.

Noul guvern german caută să reglementeze mai strict activitatea giganților tehnologici și să asigure o contribuție mai echitabilă a acestora la bugetul statului.

„Aceste corporații fac afaceri de miliarde în Germania cu marje de profit extrem de ridicate și beneficiază enorm de pe urma producției media, a infrastructurii și a pieței noastre culturale, însă plătesc foarte puține taxe, investesc prea puțin și oferă înapoi prea puțin societății”, a declarat Weimer.

Noua taxă ar urma să se aplice veniturilor generate de serviciile digitale furnizate în Germania. Guvernul federal și-a exprimat sprijinul pentru această inițiativă în acordul de coaliție semnat la începutul anului.

În cazul în care măsura va fi adoptată, Germania s-ar alătura unui grup de state care au implementat taxe asemănătoare, precum Franța, Italia, Spania, Turcia, India, Austria, Canada și Marea Britanie.

Propunerea are potențialul de a genera noi tensiuni cu administrația președintelui american Donald Trump. În timpul primului său mandat, administrația Trump a reacționat la măsuri similare din alte țări prin lansarea de investigații comerciale și impunerea de tarife ca represalii.

CITEȘTE ȘI:

MOTIVELE pentru care Putin nu își permite un război fără sfârșit. De la pâine și crose pentru hochei pe gheață, la veste antiglonț și drone

Axios.com: Amenințările lui Donald Trump EPUIZEAZĂ economia SUA /Tarifele comerciale amplifică incertitudinea

Elon Musk părăsește administrația Trump după 130 de zile. Președintele l-a lăudat pe miliardar pentru contribuția DOGE la reducerea „risipei”

Secretarul american al Trezoreriei sprijină desfășurarea unei discuții între Trump și Xi Jinping/ NEGOCIERILE dintre SUA și China „au stagnat”

Rusia admite că sunt inevitabile negocierile cu țările EUROPENE, în contextul eforturilor de oprire a războiului din Ucraina

Recomandarea video

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Cuplul anului. Vestea a venit chiar de Crăciun
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Jocuri financiare: Cum a vrut Rusia să împiedice apropierea Bulgariei de Austro-Ungaria