Prima pagină » Știri externe » Guvernul britanic speră să-l convingă pe TRUMP să nu impună taxe comerciale/ „Există o bază pentru discuții”

Guvernul britanic speră să-l convingă pe TRUMP să nu impună taxe comerciale/ „Există o bază pentru discuții”

Guvernul britanic speră să-l convingă pe TRUMP să nu impună taxe comerciale/ „Există o bază pentru discuții”

Guvernul Marii Britanii speră să convingă Administrația SUA să scutească produsele din aluminiu și oțel de tarife suplimentare, datorită importanței pe care o au în sistemul american al apărării și în domeniul producției și aprovizionării, afirmă Jonathan Reynolds, secretar de stat britanic pentru Afaceri și Comerț.

Președintele SUA, Donald Trump, a afirmat, duminică, că va introduce tarife de 25% pe importurile de oțel și aluminiu în SUA.

Jonathan Reynolds a declarat că este de acord cu SUA, cu privire la capacitatea excesivă la nivel mondial, dar ”este o mare probabilitate ca Marea Britanie să nu fie problema”.

De asemenea, secretarul de stat pentru Afaceri și Comerț a afirmat că exporturile de oțel și aluminiu ale Marii Britanii către SUA sunt produse ”importante pentru sistemul apărării” și piese necesare pentru domeniul producției și aprovizionării, susținând că va încerca să negocieze, folosind aceste argumente.

”Voi încerca să inițiez… Cred că există o bază pentru discuții”, a declarat Jonathan Reynolds, citat de agenția de presă Reuters.

Jonathan Reynolds a evidențiat faptul că politica comercială dusă de Trump vizează reducere deficitului comercial de mărfuri al SUA cu Uniunea Europeană și China, nu cu Marea Britanie.

Donald Trump a menționat, în februarie, vorbind despre tarife, că lucrurile ar putea fi discutate cu Marea Britane.

Statele Unite și Marea Britanie au un comerț al bunurilor și serviciilor de sute de miliarde de dolari anual, dar Londra speră că amibuitățile datelor vor ajuta la scutirea tarifelor lui Trump.

Organismul industrial UK Steel a avertizat că tarifele ar putea fi ”devastatoare”, în contextul în care SUA este a doua cea mai mare piață de export pentru oțelul din Marea Britanie, în valoare de peste 480 de milioane de euro pe an.

Foto: Profimedia

Citește și:

TRUMP afirmă, după discuțiile cu Zelenski și Putin, că există ”posibilitatea” opririi RĂZBOIULUI dintre Ucraina și Rusia

Rutte, despre discuțiile lui TRUMP cu Putin: „Pare că a fost o conversație de succes”, dar Ucraina trebuie să ajungă într-o poziție favorabilă

Recomandarea video

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani