Prima pagină » Știri externe » Guvernul olandez „presupune” că va trebui să plătească României DAUNELE pentru coiful de la Coțofenești. Artefactele furate, de negăsit

Guvernul olandez „presupune” că va trebui să plătească României DAUNELE pentru coiful de la Coțofenești. Artefactele furate, de negăsit

Guvernul olandez

Ministerul Educației din Țările de Jos a anunțat că „cel mai probabil” statul va trebui să plătească României daunele pentru coiful dacic de la Coțofenești și cele trei brățări de aur, furate de la Muzeul Drents.

Guvernul olandez presupune că va trebui să ramburseze României daunele pentru coiful de aur și cele trei brățări de aur furate de la Muzeul Drents. Ministerul Educației, Culturii și Științei scrie că „cel mai probabil” va trebui să plătească pentru daune.

Ministerul a rezervat deja 5,7 milioane de euro, suma pentru care erau asigurate coiful și cele trei brățări de aur, furate de la Muzeul Drents din Assen la sfârșitul lunii ianuarie, conform RTV Drenthe.

Guvernul olandez a garantat parțial expoziția de la Muzeul din Assen

Guvernul olandez a garantat parțial expoziția de la Muzeul din Assen, de unde au fost furate artefactele. Expoziția era asigurată pentru peste 30 de milioane de euro, din care statul olandez garanta nouă milioane de euro.

Conform acestei scheme folosite de muzeele olandeze din 1989, Guvernul garantează parțial piese de muzeu care sunt împrumutate din străinătate pentru o expoziție temporară. De la introducerea sa, statul a garantat exponate în valoare de zeci de miliarde.

Deoarece Guvernul este parțial responsabil pentru colecție, prima de asigurare pentru muzee poate fi redusă. Fără garanție, astfel de expoziții ar putea deveni inaccesibile pentru muzee.

„Expoziții precum cea despre Dacia, care implică costuri ridicate de asigurare, sunt posibile datorită schemei. În același timp, arată că este o schemă de risc care (din fericire rareori) duce de fapt la riscuri pentru Guvernul central”, a scris ministrul într-o scrisoare adresată Camerei Reprezentanților.

Muzeul Drents a folosit această schemă pe scară largă, de treisprezece ori din 2013.

„După furtul de la Assen, va fi probabil prima dată când va trebui plătită o sumă substanțială”, a scris Ministerul.

Până la furtul de la Muzeul Drents din ianuarie anul acesta, un total de „doar” 8.000 de euro fuseseră plătiți în daune.

În acest moment, soluționarea cererilor de despăgubire pentru furtul de artă este încă în curs de desfășurare.

Parchetul presupune că artefactele nu au fost topite și sunt încă ascunse undeva

Ministerul scrie că „recentul furt din 25 ianuarie 2025 în Muzeul Drents este primul caz în care înțelegerea va duce, cel mai probabil, la plata de daune”.

În cazul în care coiful și brățările sunt recuperate dar deteriorate, statul va trebui să plătească daunele.

„Furtul a fost un eveniment foarte emoționant pentru toți cei implicați în Olanda și România”, scrie ministrul Eppo Bruins. „Încă sper că această moștenire culturală importantă va fi găsită. Toate eforturile se concentrează pe asta.”

Parchetul presupune că artefactele nu au fost topite și sunt încă ascunse undeva. Trei suspecți se află în prezent în custodie, invocând dreptul de a păstra tăcerea.

În timpul primei audieri publice în instanță, procurorul a spus că vor fi solicitate daune de la suspecți dacă coiful și brățările nu sunt returnate:

„Având în vedere mărimea sumei, asta ar putea însemna că vor avea datorii serioase pentru tot restul vieții”.

Nu este clar când Guvernul olandez va plăti daunele. Asigurătorul încă procesează cererile de despăgubire. Dacă coiful și brățările sunt găsite după plata daunelor, Guvernul olandez poate primi banii înapoi.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Coiful de la Coțofenești și celelalte artefacte dacice furate ar putea fi INTACTE, susțin procurorii olandezi

Poliția olandeză a trimis doi agenți sub acoperire să „cumpere” tezaurul dacic furat. Câți bani vor hoții pentru brățări și coiful de la Coțofenești

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump afirmă că SUA sunt pe punctul de a „duce treaba la bun sfârșit” în Iran
Digi24
Președintele Iranului, scrisoare deschisă adresată poporului american: Relațiile dintre Teheran și SUA nu au fost inițial ostile
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Discursul lui Trump despre războiul din Iran crește prețul petrolului: „Îi vom duce înapoi în epoca de piatră”. Niciun cuvânt despre NATO
Mediafax
Senator american, despre declarația lui Trump privind NATO: Nesăbuită și periculoasă. Propunerea de retragere „ar încuraja adversari ca Rusia și China”
Click
Condimentul care amărăște carnea de miel. Strică gustul preparatului
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Ce se întâmplă doctore
Ce face acum Andrei Zaharescu, la 13 ani după divorțul de Andreea Berecleanu! Din ce își câștigă banii. S-a despărțit cu scandal de fosta prezentatoare tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Când se face schimbul de ulei la o mașină electrică? Reguli esențiale de întreținere și fluide care trebuie înlocuite
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O galaxie în care se formează stele emite vânturi cu viteze de peste 3 milioane de kilometri pe oră