Prima pagină » Știri externe » Haga, verdict definitiv pentru Ratko Mladic. Ce se întâmplă cu fostul lider militar al sârbilor bosniaci, vinovat de masacrarea a peste 7000 de oameni

Haga, verdict definitiv pentru Ratko Mladic. Ce se întâmplă cu fostul lider militar al sârbilor bosniaci, vinovat de masacrarea a peste 7000 de oameni

Haga, verdict definitiv pentru Ratko Mladic. Ce se întâmplă cu fostul lider militar al sârbilor bosniaci, vinovat de masacrarea a peste 7000 de oameni

Ratko Mladic nu scapă de condamnarea pe viață pentru genocid. Fostul lider militar al sârbilor bosniaci a fost acuzat de crime împotriva umanității, fiind găsit vinovat de masacrarea a peste 7000 de oameni. Marți, 8 iunie, cel supranumit „Măcelarul bosniac” și-a văzut apelul respins: magistrații de la Haga au confirmat condamnarea pe viaţă primită de Ratko Mladic!

În vârstă de 78 de ani, Ratko Mladic făcuse apel la sentinţa din 2017 în care era condamnat pentru genocid, fiind responsabil pentru masacrarea a peste 7.000 de musulmani la Srebrenica (Bosnia). Acesta a fost găsit vinovat şi pentru asediul de 43 de luni asupra oraşului Sarajevo.

Mladic, 11 capete de acuzare

Judecătorii ONU pentru crime de război au confirmat marţi condamnarea iniţială pentru genocid şi o sentinţă pe viaţă împotriva fostului comandant militar sârb bosniac Ratko Mladic, respingând toate motivele recursului său faţă de verdictul tribunalului inferior. „Camera de Apel respinge în totalitate apelul Mladic …, respinge în totalitate apelul acuzării …, afirmă sentinţa de închisoare pe viaţă impusă lui Mladic de camera de judecată”, se arată în rezumatul scris al hotărârii.

  • Verdictul cuprinde 25 de ani de procese la Tribunalul Penal Internaţional ad-hoc pentru fosta Iugoslavie, care a condamnat 90 de persoane. Existau 11 capete de acuzare la adresa lui Mladic, două de genocid şi nouă pentru crime de război, acte comise de bosniac în timpul războiului din fosta Iugoslavie, dintre 1992-1995, în urma căruia peste 100.000 de oameni au murit.

Procesul a început în 2012 la Tribunalul Penal Internaţional pentru fosta Iugoslavie, ce are sediul la Haga. Această instanţă a fost înfiinţată pentru a pentru a-i judeca pe liderii locali care au comis crime în timpul războaielor din fostul stat iugoslav.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman