Prima pagină » Știri externe » Handelsblatt: INCERTITUDINE politică în Iran după moartea președintelui Raisi /Nu poate fi exclus riscul escaladării crizelor interne

Handelsblatt: INCERTITUDINE politică în Iran după moartea președintelui Raisi /Nu poate fi exclus riscul escaladării crizelor interne

Handelsblatt: INCERTITUDINE politică în Iran după moartea președintelui Raisi /Nu poate fi exclus riscul escaladării crizelor interne

Moartea bruscă a președintelui Ebrahim Raisi intervine în contextul crizelor interne, ceea ce poate conduce la escaladarea disputelor politice, cu efecte asupra întregului Orient Mijlociu, comentează publicația Handelsblatt.

Președintele Ebrahim Raisi și ministrul de Externe Amir-Abdollahian, morți în accidentul aerian produs duminică, erau considerați lideri ai aripii teocratice radicale din jurul ayatollahului Ali Khamenei, iar președintele era favorit pentru a-l succeda pe liderul suprem al Iranului.

Analiștii politici nu se așteaptă la schimbări fundamentale ale liniei politice, însă există risc de amplificare a crizelor.

”Pe termen scurt, există riscul crizelor și incertitudinii la nivel intern”, afirmă Jana Puglierin, expert în cadrul Consiliul European pentru Relații Externe (European Council on Foreign Relations).

”Există o stare de fragilitate și neliniște”, confirmă Claudia Majohr, analist în cadrul Fundației germane pentru Științe Politice.

”Moartea bruscă a președintelui intervine în contextul în care Iranul este afectat de o serie de crize politice, de la conflictul din Fâșia Gaza la situația din Siria, din Irak, Yemen și Israel. De aceea, situația economică și socială este explozivă. Iranul este vizat de zeci de ani de sancțiuni occidentale, iar populația suferă și din cauza corupției și a atitudinii arbitrare a elitelor religioase”, notează publicația germană Handelsblatt.

”Focurile de artificii folosite de unii cetățeni la moartea președintelui relevă amploarea stării de nemulțumire față de regimul islamist”, afirmă diplomatul Wolfgang Ischinger.

Moartea președintelui Raisi generează speculații privind numele succesorului ayatollahului Ali Khamenei.

”Alegerile prezidențiale îi vor oferi lui Khamenei oportunitatea elegantă de a obține mai multă susținere pentru regimul islamist prin alegerea unui președinte mai popular. Și Occidentul are șansa unui nou început în relațiile diplomatice, prin abordarea problemelor sensibile de genul programului nuclear, al politicii față de Israel și relațiilor cu lumea arabă”, subliniază Wolfgang Ischinger.

Însă criza internă generată de moartea președintelui riscă să conducă la escaladarea conflictului între liderii islamiști și forțele opoziției seculare, cu efecte care se pot repercuta asupra întregului Orient Mijlociu.

Foto: Profimedia

Citește și:

Reuters: Iranul devine mai IMPREVIZIBIL după moartea președintelui /Există riscul ca Teheranul să devină mai greu controlat

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Polonia avertizează: Rusia pregătește provocări pe Flancul Estic
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Trădarea într-o relație poate declanșa reacții similare celor asociate traumei psihologice. Psihologia explică de ce este atât de greu să pleci