Prima pagină » Știri externe » Imagini de groază din Belarus! Protestatari bătuți, în direct la televiziune, strigând: „Nu mai fac!” – VIDEO

Imagini de groază din Belarus! Protestatari bătuți, în direct la televiziune, strigând: „Nu mai fac!” – VIDEO

Tot mai multe lucruri ies la iveală despre regimul lui Aleksandr Lukașenko, după ce a câștigat al șaselea mandat, deși a fost cotestat de opoziție. După alegerile care au avut loc duminică, mii de protstatari au ieșit în țară să își arate nemulțumirea față de președinte și de corupția din țară, însă forțele de ordine au acționat în mod brutal pentru a dispersa mulțimile.

Contracandidata lui Aleksandr Lukașenko, Svetalana Tihanovsksaia, a fost nevoită să plece din țară, refugiindu-se în Lituania din cauza temerilor că viața ei și a familiei îi este pusă în pericol.

Încă de la primele proteste autoritățile au făcut mii de arestări și cel puțin doi protestatari au murit în timpul confruntărilor violente.

Protestatari bătuți, în direct la televiziune pentru „a da o lecție”

Într-o filmare difuzată de televiziunea publică din Belarus apare un grup de tineri care se află în detenție. Pe fundal se poate auzi o voce distorsionată care îi întreabă amenințător dacă vor mai contesta legitimitatea președintelui. Ulterior, fiecare protectatar în parte este filmat, și se poate observa că fuseseră bătuți, în timp ce spune că nu va mai protesta niciodată.

Se pare că doi din cei șase tineri arestați sunt din Ucraina iar ceilalți patru sunt Belarus iar o voce îi întreabă în limba rusă „Veți mai face din nou revoluție?”, răspunsul primit din partea unuia dintre reținuți fiind „Niciodată în viața mea”, alții spunând „Nu, niciodată”.

Durerea unei mame: Și-a găsit fiul la morgă după ce fusese reținut de trupele speciale

Aleksandr Vihor, un tânăr de 25 de ani, a fost bătut de trupele speciale din Belarus după ce fusese reținut în orașul Gomel. Familia l-a căutat zile întregi, dar l-a găsit la morgă, deși, potrivit declarațiilor făcute de mama lui, acesta nici măcar nu era interesat de politică și nu votase la scrutinul eelctoral de duminica trecută, potrivit tut.by.

De cealaltă, parte, autoritățile au anunțat printr-un comunicat că tânărul a murit după ce starea de sănătătate i se deteriorase „brusc” în timp ce se afla în detenție, deși nu a fost nunțată oficial data decesului, potrivit agora.md.

„El nici nu știa toți candidații la funcția de președinte, era departe de politică. Pe 9 august el a plecat la prietena sa peste noapte. Mi-a spus la telefon: Mamă, nu știu ce se întâmplă. M-au luat trei bărbați din OMON (trupele speciale – n.r.) și m-au băgat în mașină, nu știu unde mă duc. L-am sunat apoi la fiecare 20-30 de minute, dar numărul era indisponibil. Apoi băiatul m-a sunat și mi-a spus că i s-au luat amprentele și a dat mărturii ‘spuse în locul nostru’. Sunt ultimele cuvinte pe care le-am auzit de la fiul meu”, a povestit mama tânărului.

„Când l-au dus la alt spital, el era deja în moarte clinică”

„L-au dus de la poliție la dispensarul psihoneurologic, iar cei de acolo l-au refuzat, au spus că nu e pacientul lor. Când l-au dus la alt spital, el era deja în moarte clinică”, a povestit și sora tânărului, Olga.

Până în prezent, membrii familiei nu au putut vedea trupul tânărului, însă bănuiesc că acesta a fost butut grav. Aceștia au depus o cerere la procuratură, solicitând deschiderea unui dosar penal.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
După scandalul merdenelei, o nouă controversă la Mița Biciclista: celebrele decorațiuni de pe clădire au fost date jos după sesizări la Poliția Locală
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
Locul unde femeile se spală doar o dată în viață. La ce soluții apelează pentru igiena personală
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cel mai nou telescop spațial al NASA se apropie cu pași repezi de lansare