Prima pagină » Știri externe » Interpretul în limbajul semnelor de la ceremonia lui Mandela, internat într-un spital de psihiatrie

Interpretul în limbajul semnelor de la ceremonia lui Mandela, internat într-un spital de psihiatrie

Interpretul în limbajul semnelor de la ceremonia lui Mandela, internat într-un spital de psihiatrie
Interpretul în limbajul semnelor denunțat ca un "impostor" după ceremonia organizată în memoria lui Nelson Mandela, Thamsanqa Jantjie, care a spus că suferă de schizofrenie, a fost internat într-un spital de psihiatrie, a anunțat joi presa sud-africană, relatează AFP.

Interpretul în limbajul semnelor denunțat ca un „impostor” după ceremonia organizată în memoria lui Nelson Mandela, Thamsanqa Jantjie, care a spus că suferă de schizofrenie, a fost internat într-un spital de psihiatrie, a anunțat joi presa sud-africană, relatează AFP.

Potrivit cotidianului The Star, soția sa l-a condus miercuri la un spital de psihiatrie, unde a fost internat imediat.

„Aceste ultimele zile au fost dure. Noi l-am susținut, pentru că probabil a făcut o depresie”, a declarat ea, citată de ziar.

Thamsanqa Jantjie avea programată o ședință de evaluare la un spital psihiatric pe 10 decembrie, chiar în ziua ceremoniei organizate la Soweto. Însă a anulat-o, după ce i s-a propus să lucreze în ziua respectivă la ceremonia dedicată memoriei lui Mandela.

Pentru a-și explica eșecul profesional, el a acuzat o criză de schizofrenie, afirmând că a „văzut îngeri căzând pe stadion” și a „auzit voci”.

Contactat luni de AFP, el a răspuns la telefon în mod incoerent și agresiv.

Jantjie a provocat un scandal cu ecouri la nivel internațional în cursul ceremioniei de săptămâna trecută, după ce comunitatea persoanelor cu deficiențe de auz din Africa de Sud și-a dat seama că nu stăpânea absolut deloc limbajul semnelor și că doar gesticula.

Presa a scris ulterior că Jantjie a fost acuzat, în trecut, pentru fapte de violență, un lucru care a provocat altă polemică, cu privire la securitatea ceremoniei, având în vedere că acesta a petrecut câteva ore alături de cei mai puternici oameni de lume, la tribuna oficială, printre care și președintele american Barack Obama.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
De ce ar putea alege Trump weekendul prelungit de Paște pentru o operațiune terestră în Iran
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Locuitorii unui oraș din România ar putea avea transport public cu 1 leu pe zi