Prima pagină » Știri externe » Israelul a insistat pentru înmormântarea victimelor de la Paris pe teritoriul său, apoi a cerut bani familiilor

Israelul a insistat pentru înmormântarea victimelor de la Paris pe teritoriul său, apoi a cerut bani familiilor

Israelul a insistat pentru înmormântarea victimelor de la Paris pe teritoriul său, apoi a cerut bani  familiilor
Israelul a insistat ca evreii uciși în atacurile teroriste de la Paris să fie înmormântați pe teritoriul său, apoi le-a cerut bani familiilor și comunității evreilor din Franța, în timp ce locul înhumării a fost schimbat de trei ori, relatează Haaretz în ediția electronică.

Guvernul israelian a insistat ca cei patru evrei uciși în atacul de la un magazin din Paris să fie înmormântați în Israel și chiar a făcut presiuni asupra unei familii, care inițial dorea ca funeraliile să se desfășoare în Franța, a afirmat Yehuda Meshi-Zahav, președintele organizației de voluntari Zaka.

Ulterior, familiile și comunitatea evreilor francezi au fost rugate să plătească pentru morminte. Întrucât victimele nu erau cetățeni israelieni, înmormântările nu au fost plătite de Institutul Național de Asigurări, iar în pofida caracterului lor semioficial, Guvernul nu le-a declarat funeralii de stat. Abia după o zi de negocieri s-a decis ca statul israelian să acopere costurile.

După ce s-a decis înmormântarea celor patru victime în Israel, au apărut probleme în ceea ce privește locul înhumării, care a fost schimbat de trei ori. Inițial, societatea funerară a comunității yemenite a sugerat ca victimele să fie înmormântate pe Muntele Măslinilor, în Ierusalimul de Est, dar a cerut 15.000 de euro pentru un mormânt.

Însă Meshi-Zahav a apreciat că locul desemnat pentru înmormântare este nepotrivit, într-o zonă izolată a cimitirului, cu probleme de securitate, astfel că această variantă a fost exclusă. Ulterior, femeia de afaceri Eva Zarfati, care deține o parte din cimitirul Har Hamenuhot, s-a oferit să doneze patru morminte, dar au fost descoperite probleme cu documentele sale, astfel că și această ofertă a fost respinsă.

În final au început negocieri cu societatea funerară a comunității sefarde, care s-a oferit să înmormânteze victimele gratis pe Muntele Măslinilor, dar Guvernul a refuzat, probabil din motive de securitate. Ulterior societatea a oferit morminte la Har Hamenuhot, la prețul de aproximativ 10.800 de euro fiecare. În urma negocierilor, s-a stabilit că banii vor fi plătiți de comunitatea evreilor francezi, nu de familiile victimelor.

Ministerul israelian al Afacerilor Religioase a anunțat marți noaptea că va suporta costurile înmormântărilor, dar a precizat că familiile victimelor au refuzat variantele gratuite și că sumele ar fi urmat să fie plătite de comunitatea evreilor francezi, nu de familii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Persoanele care au mai multe șanse să supraviețuiască cancerului au următoarele caracteristici, potrivit unui studiu amplu
Digi24
Coiful de la Coțofenești, recuperat cu ajutorul lui „Indiana Jones al lumii artei”: „Nu o fac pentru bani, ci pentru povești”
Cancan.ro
Valentin Sanfira, prima REACȚIE după dezvăluirile sfâșietoare făcute de Codruța Filip: 'Am găsit ceva mai valoros'
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
Mediafax
Florin Manole: „Mama mea a lucrat într-o croitorie toată viața. Salariul ei n-a crescut decât odată cu salariul minim”
Click
Valentin Sanfira, reacție după mărturiile dureroase ale fostei soții: „Nu tac pentru că nu am ce spune”
Digi24
„E o glumă”: Fostul reprezentant al armatei ungare afirmă că forțele armate ale țării sunt „la un pas de criză”
Cancan.ro
Codruța Filip, DISTRUSĂ de durere după divorț. Cum a chinuit-o Valentin Sanfira în cei 4 ani de căsnicie
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacă ai un far funcțional, dar celălalt este ars, te amendează poliția? Ce spune Codul Rutier în 2026
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Unde trăiesc cei mai politicoși oameni din lume?