Prima pagină » Știri externe » Italia a depășit pragul de 20.000 de cazuri noi zilnice de COVID-19, cel mai mare număr din ultimele opt luni

Italia a depășit pragul de 20.000 de cazuri noi zilnice de COVID-19, cel mai mare număr din ultimele opt luni

Italia a depășit pragul de 20.000 de cazuri noi zilnice de COVID-19, cel mai mare număr din ultimele opt luni

Italia a anunțat cel mai mare număr de cazuri de infecție cu COVID-19 de la începutul lunii aprilie, în ciuda măsurilor impuse de autorități pentru limitarea răspândirii coronavirusului.

Autoritățile italiene au raportat vineri 20.497 de cazuri noi de SARS-CoV-2, față de 12.527 înregistrate joi, și 118 decese într-o singură zi, față de 79, reaportate joi. Astfel, În total, în ultimele 24 de ore au fost făcute 716.287 de teste, față de 312.828 anterioare.

Rata de pozitivitate este de 2,86%, în scădere. În schimb, în Italia sunt 816 pacienți la terapie intensivă, cu cinci mai mulți decât joi, potrivit agenției ANSA, citată de Mediafax.

Tendință de creștere

În Italia, pragul de 20.000 de cazuri nu a mai fost atins din 3 aprilie, când au fost înregistrate 21.261 de infectări, arată sursa citată, iar în ceea ce privește numărul de decese – 118 -, această limită a fost atinsă pe 28 mai.

„În ultimele săptămâni s-a înregistrat o tendință de creștere a epidemiei, chiar dacă mai târziu decât în alte țări europene. Circulația virusului este mai mare în zonele de nord-est, iar grupele de vârstă cele mai afectate sunt cele sub 20 de ani și între 30 și 49 de ani”, a subliniat președintele Institutului Superior de Sănătate, Silvio Brusaferro.

La sfârșitul lunii februarie 2020, Italia a fost prima țară europeană care a raportat o creștere semnificativă a cazurilor de COVID-19. La data de 10 decembrie, numărul total al cazurilor de infecție cu COVID-19 ajunsese la 5,18 milioane, iar al persoanelor decedate din cauza bolii, la 134.669, conform datelor oficiale.

Cele mai multe cazuri de infecție, aproape un milion, sunt în regiunea Lombardia, acolo unde s-au înregistrat peste 44.100 de decese de la debutul pandemiei.

Cu o incidență cumulată de 2,7 la mia de locuitori, Italia este inclusă în zona galbenă pe lista României cu țările/teritoriile clasificate în funcție de riscul epidemiologic, care intră în vigoare duminică, 12 decembrie, ora 00:00.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât se va ieftini energia electrică în 2026? Explicația ministrului Bogdan Ivan
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Vor continua să crească prețurile apartamentelor în timp ce vânzările acestora scad? Ce spune un CEO cu 20 de ani de experiență în imobiliare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Ozempic lovește puternic în cel mai mare fast-food din lume. Cum regândește McDonald’s meniul?