Prima pagină » Știri externe » Kremlinul răspunde CPI: Mandatele de arestare emise pe numele lui Șoigu și Gherasimov sunt absurde

Kremlinul răspunde CPI: Mandatele de arestare emise pe numele lui Șoigu și Gherasimov sunt absurde

Kremlinul răspunde CPI: Mandatele de arestare emise pe numele lui Șoigu și Gherasimov sunt absurde

Kremlinul a calificat miercuri drept „absurde” mandatele de arestare emise de Curtea Penală Internațională (CPI) pe numele şefului Statului Major al armatei ruse, Valeri Gherasimov, şi a fostului ministru al Apărării Serghei Şoigu. Cei doi oficiali ruși sunt acuzați de crime împotriva umanității săvârșite asupra civililor din Ucraina.

Potrivit agenției de presă ruse TASS, Moscova nu recunoaște acuzaţiile formulate de CPI.

„Nu recunoaştem competenţa acestei instanţe. Considerăm absurde aceste mandate”, a declarat secretarul de presă al Kremlinului, Dmitri Peskov.

Fostul ministru al Apărării, Serghei Șoigu și generalul Valeri Gherasimov sunt acuzați că au direcționat în mod deliberat atacurile armatei ruse împotriva civililor din Ucraina, în timpul invaziei pe scară largă declanșată la data de 24 februarie 2022.

„Există motive solide pentru care cei doi suspecţi poartă responsabilitatea crimelor săvârșite în perioada octombrie 2022 – martie 2023 pe teritoriul ucrainean. Atacurile repetate ale armatei ruse asupra infrastructurilor civile au provocat daune inimaginabile, ce pot fi cu ușurință clasificate drept crime împotriva umanității”, a precizat CPI.

Rusia se numără printre statele care nu au ratificat Statutul de la Roma și astfel se sustrage de la aplicarea pedepselor consemnate de tratat. Prin urmare, mandatele emise de CPI, în viziunea Rusiei, nu au nici o valoare pentru că cei acuzați nu vor fi niciodată deferiți justiției.

Citește și:

Electrica a ajuns la o valoare de piață de peste 5,2 miliarde de lei, la 10 ani de la listarea la Bursa de Valori București și London Stock Exchange

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman