Prima pagină » Știri externe » Le Monde: Ponta a făcut MARATON la Bruxelles, dar nu i-a convins pe liderii europeni

Le Monde: Ponta a făcut MARATON la Bruxelles, dar nu i-a convins pe liderii europeni

Le Monde: Ponta a făcut MARATON la Bruxelles, dar nu i-a convins pe liderii europeni
Premierul român Victor Ponta a efectuat miercuri și joi un adevărat maraton la Bruxelles, încercând să convingă mediile europene că reformele pe care le-a lansat sunt democratice și nu contravin regulilor fundamentale UE, dar fără să reușească, comentează Le Monde în ediția online de joi.

Premierul român Victor Ponta a efectuat miercuri și joi un adevărat maraton la Bruxelles, încercând să convingă mediile europene că reformele pe care le-a lansat sunt democratice și nu contravin regulilor fundamentale UE, dar fără să reușească, comentează Le Monde în ediția online de joi.
Ajutat de un influent birou de lobby bruxelez, liderul social-democrat s-a întâlnit pe rând, în afară de jurnaliști, cu președintele Parlamentului European (PE) Martin Schulz, liderul eurodeputaților socialiști Serghei Stanișev, președintele permanent al Consiliului European Herman Van Rompuy și președintele Comisiei Europene (CE) Jose Manuel Barroso, precizează cotidianul francez.

După întâlnirea cu Barroso, acesta și-a exprimat „preocupările serioase” față de evenimentele recente din România, iar Van Rompuy s-a exprimat în termeni asemănători evocând necesitatea respectării „principiilor fundamentale pe care se bazează Uniunea”.

„Premierul le-a ținut același discurs tuturor interlocutorilor săi, pe care se pare că i-a convins mai mult sau mai puțin”, comentează, de la Bruxelles, autorul acestui material, Jean-Pierre Stroobants, precizând că Ponta și-a anunțat voința de a se plia asupra cererilor Bruxelles-ului și de a acționa „imediat”, dacă deciziile sale, mai ales cea privind destituirea șefului statului, rivalul său de centru-dreapta Traian Băsescu, „nu ar corespunde criteriilor europene”.

„Însă legătura evidentă stabilită între ceea ce se petrece la București și dosarul aderării României la Spațiul Schengen este cea care, fără îndoială, l-a iritat cel mai mult pe liderul coaliției române”, apreciază Stroobants. „Adăpostite în spatele Olandei, statul (UE) cel mai ostil aderării României și Bulgariei (la Schengen), mai multe capitale nu sunt, într-adevăr, (tocmai) nemulțumite de ultimele evenimete”, continuă el.

În pofida promisiunilor de bună cooperare ale lui Ponta, „Bucureștiul nu ignoră că o primă măsură de retorsiune ar putea veni pe 18 iulie”, odată cu publicarea raportului MCV, care „va fi fără îndoială mai negativ decât s-a prevăzut României, ținând cont de evenimentele recente, și net favorabil Bulgariei”, apreciază Le Monde. „Bruxelles-ul urează, deci, să continue monitorizarea, iar Consiliul va decide ulterior că, în acest condiții, nu este posibil, în stadiul actual, deschiderea porților Schengen pentru cele două țări”, conchide publicația franceză.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pentru prima dată din 1972, oamenii văd din nou Pământul din drumul spre Lună. NASA a publicat imaginile din a treia zi a misiunii Artemis II
Digi24
Capcanele puse de Viktor Orban în instituțiile-cheie din Ungaria pentru a-i împiedica pe oponenții săi să guverneze țara
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Este vorba despre Mircea Lucescu! Anunț oficial de la spital
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
Mediafax
Vremea de Florii 2026: Prognoza meteo pentru weekendul de sărbătoare
Click
Valentin Sanfira, reacție după mărturiile dureroase ale fostei soții: „Nu tac pentru că nu am ce spune”
Digi24
Starul pop preferat al Kremlinului „nu este suficient de rus”: care e problema cu Iaroslav Dronov, cunoscut sub numele „Shaman”
Cancan.ro
Codruța Filip, DISTRUSĂ de durere după divorț. Cum a chinuit-o Valentin Sanfira în cei 4 ani de căsnicie
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
IGPR anunță schimbări în 2026: categorii de permis ce vor fi interzise pe autostradă anul acesta
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Gările spectaculoase în care merită să te oprești doar pentru arhitectură