Prima pagină » Știri externe » Liderul încarcerat al PKK solicită tranziția spre DEMOCRAȚIE a grupului: Lupta noastră s-a încheiat

Liderul încarcerat al PKK solicită tranziția spre DEMOCRAȚIE a grupului: Lupta noastră s-a încheiat

Liderul încarcerat al PKK solicită tranziția spre DEMOCRAȚIE a grupului: Lupta noastră s-a încheiat

Liderul Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK), Abdullah Ocalan, încarcerat de peste 2 decenii în Turcia, anunță încheierea luptelor de gherilă și solicită membrilor grupului tranziția spre democrație.

Ocalan consideră că lupta armată a kurzilor este nejustificată în vremurile actuale și îndeamnă din închisoare Parlamentul Turciei să înfiinţeze o comisie pentru monitorizarea dezarmării și gestionarea procesului de pace.

„Doar prin dezarmare voluntară, nu se vor rezolva foarte multe lucriri. Pentru a facilita tranziția de la starea de conflict la democrație, este necesară înființarea unei comisii în cadrul Marii Adunări Naţionale a Turciei pentru a gestiona negocierile de pace. PKK a pus capăt agendei sale separatiste. Acest moment este un câştig istoric pentru autoritățile turce. Putem trăi în armonie. Lupta a luat sfârșit”, a transmis liderul și fondatorul organizației de gherilă, potrivit Reuters.

Din cauza numeroaselor atentate și victime civile făcute în confruntările cu armata turcă, PKK a fost desemnată organizaţie teroristă de Turcia, Statele Unite şi Uniunea Europeană. Ocalan se află în închisoare din 1999 şi rămâne o figură extrem de influentă printre militanţii kurzi.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

După 40 de ani de conflict cu statul turc, Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK) urmează să se DESFIINȚEZE

Turcia a bombardat poziții militare ale organizației PKK, în urma uciderii unui militar turc

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce să mănânci după Revelion: 8 alimente care te ajută să te refaci mai repede (hidratare, energie, stomac liniștit)
Digi24
„În câteva secunde, tavanul era în flăcări”. Mărturiile supraviețuitorilor incendiului din barul elvețian: „Panică totală, lumea urla”
Cancan.ro
Ce a scris un român pe salata boeuf, de Revelion? Invitații au rămas mască 😲 😲 😲
Prosport.ro
Simona Halep a petrecut Revelionul în a doua ei casă și s-a declarat impresionată! Momente de neuitat pentru „Simo”
Adevarul
Cadou de 200.000 de euro la majoratul fiicei unui afacerist din Sibiu, într-un eveniment plin de fast
Mediafax
Cel puțin 40 de morți și peste 100 de răniți în „coșmarul” de Anul Nou din Elveția. Martor: „În câteva zeci de secunde, tot tavanul era în flăcări. Totul era din lemn”
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Ce au observat cercetătorii după ce au reconstituit fața lui Homo erectus?