Prima pagină » Știri externe » Liderul socialiștilor din Parlamentul European: Ar fi „corect” ca România și Bulgaria să adere la Schengen

Liderul socialiștilor din Parlamentul European: Ar fi „corect” ca România și Bulgaria să adere la Schengen

Liderul socialiștilor din Parlamentul European: Ar fi „corect
Liderul grupului socialiștilor și democraților din Parlamentul European: Ar fi "corect" ca România și Bulgaria să adere la Schengen

„Noi susținem dreptul la mobilitate și, din acest motiv, considerăm că este corect ca România și Bulgaria să fie admise în Spațiul Schengen”, a declarat Gianni Pittella, liderul grupului Alianței Progresiste a Socialiștilor și Democraților din Parlamentul European.

Potrivit site-ului revistei italiene Europae, eurodeputatul Gianni Pittella, care a efectuat recent o vizită la București, a evocat și necesitatea unei modificări profunde a politicilor economice la nivel european.

De asemenea, liderul grupului socialiștilor și democraților din PE a pledat pentru o abordare mai incisivă a Uniunii Europene în vederea soluționării crizelor din Ucraina și din Orientul Mijlociu.

La sfârșitul luni martie, președintele Klaus Iohannis declara în legătură cu aderarea la Schengen că are „un optimism moderat”, el menționând că recentele evoluții din Parlament, în care anumite solicitări venite din partea justiției au fost respinse, „nu ajută absolut deloc”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump afirmă că vrea să „pună mâna pe petrolul din Iran”
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
Netflix mărește prețul abonamentelor. Ce urmează pentru abonaţii din România
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Pe cine ar vota românii, în plină criză a carburanților. AUR, în scădere semnificativă. Soluțiile preferate pentru a atenua scumpirile
Mediafax
Cum să obții o viză de aur în Europa în 2026. Prețuri și reguli în țări cheie
Click
Cât va costa casa din Italia a Gabrielei Cristea după ce va fi reconstruită și renovată: „Va fi ca un hotel de 5 stele”. Conacul va avea șapte camere și un living imens
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
Andreea Popescu, mesaj TRANȘANT după ce Rareș Cojoc a luat o nouă medalie de aur: '4 ani de terapie'
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Trendul care luptă cu distragerile digitale